Összetettek a lízing áfaszabályai
Az év elején hatályba lépett áfatörvényben nem szerepel a lízing fogalma, így a különböző típusú lízingügyletek adózása is eltérő lehet. Miközben a pénzügyi lízing fogalmát más jogszabályok konkrétan meghatározzák, az operatív lízinget egyetlen törvény sem említi.
Bevezetésképpen fontos leszögezni: a hitelezés és a hitel közvetítése – akárcsak a hasonló jogviszonyok –, az ehhez kapcsolódó, biztosítéki célú kötelezettségek vállalása és közvetítése, valamint ezek hitelező általi kezelése mentes az adófizetés alól. Ebből következik, hogy a pénzügyi lízing jellegű ügyleteken belül maga a hitelnyújtás adómentes, és nem vonatkozik rá az áfalevonási jog sem. Ez azonban csak akkor igaz, ha a két részügylet világosan elkülöníthető, vagyis a felek külön-külön állapodnak meg az alap- és a hitelügylet ellenértékéről, és azt elkülönülten számolják el, valamint rögzítik a kamatlábat is.
El kell azonban választani egymástól a zárt és a nyílt végű lízinget is. Előbbi esetében a termék már a szerződés megkötésekor a lízingbe vevő tulajdonába kerül, utóbbinál azonban a tulajdon megszerzése a futamidő kezdetén még nem biztos. A zárt végű lízing tehát egy termék értékesítésének, a nyílt végű pedig egy szolgáltatás nyújtásának minősül.
Ezért a zárt végű pénzügyi lízing esetében a lízingelőt már a birtokba adás pillanatában áfafizetési kötelezettség terheli, mégpedig a teljes tőkerész után. Cserébe a később fizetendő lízingdíjak után általános forgalmi adót már nem kell fizetni. Ebben az esetben elég egy számlát, bizonylatot kibocsátani, a további kifizetések már nem számlakötelesek. Ugyanez igaz az illetékfizetési kötelezettség esetében is: zárt végű pénzügyi lízingnél az illetéket már a szerződés megkötésének napján be kell fizetni, nem számít, hogy a lízingszerződés futamideje milyen időtartamot ölel fel.
Más a helyzet a nyílt végű pénzügyi lízingnél, ahol a futamidő végén az eszköz nem kerül automatikusan a „bérlő” tulajdonába. Mivel az ügy elején még nem tudható biztosan, hogy a jövőben történik-e tulajdonszerzés, termékértékesítés címén nem áll fenn adófizetési kötelezettség, hanem mind az alap-, mind a hitelügylet szolgáltatásnyújtásnak minősül. Az új áfatörvény szerint tehát a nyílt végű lízingügylet bérbeadásnak tekintendő, adófizetési kötelezettség az egyes részkifizetések esedékességekor keletkezik. A lízingbe adó külön-külön minden, a díjról szóló számlában köteles bemutatni a kamat- és tőkerész utáni díj mértékét. Az adó alapja az e díjakban szereplő tőkerész.
A pénzügyi lízinggel kapcsolatos szabályokat kell iránymutatónak tekinteni az operatív lízing esetében is – mivel az is bérletnek minősül –, azzal az eltéréssel, hogy az operatív lízingnél nincs adómentes pénzügyi jellegű ügylet. Az operatív lízing esetében tehát a szolgáltatás teljes egészében áfaköteles ügylet, legalábbis akkor, ha a bérbeadást is terheli a forgalmi adó. KR
A pénzügyi lízing fogalma
APEH-definíció: „Az a tevékenység, amelynek során a lízingbe adó ingatlan vagy ingó dolog tulajdonjogát, illetve vagyoni értékű jogot a lízingbe vevő megbízása szerint abból a célból szerzi meg, hogy azt a lízingbe vevő határozott idejű használatába adja oly módon, hogy az a lízingbe vevő könyveiben kerül kimutatásra.”
– a lízingbe vevő helyett fizetett regisztrációs adó
– a lízingbe vevő által kötött biztosítási szerződés alapján a lízingbe adó által fizetett biztosítási díj és hasonló költségek
Az adóalap részét képezik (adólevonás lehetséges*)
– a közvetítéssel összefüggő költségek
– a biztosítással összefüggő költségek
– azok a költségek, amelyeket a termék értékesítője hárít át a termék vásárlójára
– környezetvédelmi termékdíj
– vám
– vagyonszerzési illeték
– üzemanyagkártya költsége
– tárolási díj
– az autópálya-matrica ellenértéke
– a lízing tárgyára vonatkozó költségek
– olyan költségek, amelyeket a lízingbe adó a saját nevében, de a lízingbe vevő javára vesz igénybe
Adómentesen hárítható tovább (adólevonás nem lehetséges)
– az értékbecslés ellenértéke
– a hitelbírálat ellenértéke
– a behajtási költség
– a kezelési költség
– a lezárási díj
– a szerződéskötési díj
– olyan közvetlen költségek, amelyeket a lízingbe adó saját nevében és saját javára vesz igénybe
* Amennyiben a lízingügylet termékértékesítési, szolgáltatásnyújtási része adóköteles.-->


