BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trojkában indul a gázprojekt

Egységes, az Adriaitól a Fekete-tengerig elérő magyar–horvát– román földgázszállítási rendszer jön létre 2010-re. A meglévő hálózatok összekapcsolását műszaki oldalról a már épülő magyar–román és magyar–horvát gázvezeték teszik lehetségessé, szervezeti oldalról pedig a pénteken, Budapesten született, mérföldkőnek számító döntés. A három ország földgázszállító társaságai külön céget hoznak létre a majdani, hálózatszerű működés előkészítésére. Várhatóan egy hónapon belül csatlakozik hozzájuk a boszniai gázszállító társaság, de támogatja az előtanulmányokat folytató vállalat alapításának gondolatát – azon keresztül pedig a térség gázvezeték-hálózatai működésének összehangolását – a szerbiai, a bulgáriai és a szlovéniai gázvezetéki társaság is. Végső döntésüket a koncepció további vizsgálata után hozzák meg – tájékoztatta a Világgazdaságot Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója a hét érintett cég második vezérigazgatói kerekasztal-megbeszélésén történtekről. A következő találkozó is Budapesten lesz, novemberben.

A Nets szervezését az FGSZ kezdeményezte a térségi gázellátás biztonságának a javítása érdekében. A társulás nyitott további országok gázszállító cégeinek a befogadására is. A jobb ellátásbiztonságon keresztül nőni fog a Nets-tagvállalatok értéke is.

A pénteki tárgyaláson részt vett Gordos Péter államtitkár is, Andris Piebalgs uniós energiabiztos pedig erős támogatásáról biztosította a kezdeményezést – válaszolt Zsuga János a politika reagálását firtató kérdésre.

Az előtanulmányokat folytató cég majdani vezetőjét fejvadász fogja felkutatni. A még nevesincs társaságnak 2009 végére kell letennie az asztalra a Nets létrehozása mellett, illetve ellen szóló érvek listáját. E cég feladata lesz a Nets szervezésével összefüggő jogi, szabályozásbeli, pénzügyi és más teendők elvégzése is. „A cég által az asztalra letett anyagtól függően választjuk majd ki a térségi gázháló működéséhez legalkalmasabb formát, amely lehet új társaság, de szövetség is” – magyarázta Zsuga János. A közös társaság előtt álló feladatok nagysága derül ki Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetőjének a reagálásából is. „A minden szempontból kézenfekvő és jó ötletek valósulnak meg a legnehezebben” – jelentette ki érdeklődésünkre. Millió érdekellentét várható a majdani új vezetékek nyomvonalával, a szerveződés tulajdonlásával, az üzemeltetés módjával, a költségek megosztásával kapcsolatban. Mégis kézenfekvő, hogy a fővezetékek ellátási zavarainak a semlegesítésére össze kell kötni az adott államok ellátórendszerét. Ma az országok a szűkös határkeresztező kapacitások miatt külön-külön kénytelenek a szélsőséges időjárásra felkészülni készletekkel, tárolókkal.

Ám a fizikai összeköttetés kevés. Nagyon eltérő a tagországokban a gázszállítás szabályozása, emiatt Hegedűs Miklós szerint baj esetén nem igazán lehet gyors segítségre számítani. Politikai nehézség is van: kutya-macska barátságban lévő országok érdekeit kell közös nevezőre hozni. Ráadásul a szomszédos államok részéről felvetődhet az az érintett cég által egyébként alaptalannak minősített aggodalom is, hogy kezdeményező, irányító szerepével a Mol akarja lefölözni a térségi gázbizniszben rejlő hasznot.

Nagyban nehezebb

Lassan halad az egységes uniós energiapiac kialakítása is. Maga a határidő is laza, tíz év, de akkorra is csak az infrastruktúra és az energiapolitika lesz a közös, az ellá-tásbiztonság megoldása a tagországok gondja marad – mutatott rá Hegedűs Miklós.

Hiába ígér komoly gazdasági megtakarítást az összefogás, az adott történelmi előzményekkel, nemzeti ellentétekkel, piaci ellenérdekekkel nehéz összehangolni az érdekeket.

Hiába ígér komoly gazdasági megtakarítást az összefogás, az adott történelmi előzményekkel, nemzeti ellentétekkel, piaci ellenérdekekkel nehéz összehangolni az érdekeket.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.