Tíz órától leállt az esztergomi Suzuki autógyár termelése, ugyanis a szokásos 4500 köbméter gáz helyett csak 2 ezret kap óránként. Ruska Viktória, a társaság kommunikációs vezetője elmondta, hogy a gyár működése, de különösen a festőüzem igen energiaigényes, ezért nem volt más választása az igazgatóságnak.
A dolgozókat hazaküldték, és arra számítanak, hogy hétfőn újraindíthatják a gyártást.
Ezzel szemben a győri Audi arról tájékoztatott, hogy a gázkorlátozás még nem érintette működését. Lőre Péter pr-igazgató azzal magyarázza ezt, hogy a vállalat csupán bizonyos mechanikus megmunkáló gyáregységeinél használ gázt bizonyos fődarabok felületi edzésére, másrészt a társaság nem gázzal fűt, hanem távhőt vásárol. Így akkor sem lesz gond, ha a szokásos téli leállás után a jövő héten megkezdődik a termelés a járműgyárban is, illetve a motorgyár ezen a héten még nem üzemelő egységeiben. Az Audi Hungaria a fentiek miatt - teljes kapacitású termelés esetén is - csupán 50 köbméter gázt használ óránként.
Kató Aladár, a Tondach Magyarország Zrt. vezérigazgatója cégére nézve tragédiának nevezte azt, hogy szerda 12 órától rájuk is vonatkozik a gázkorlátozás. Az MTI kérdésére elmondta: a négy cserép- és egy téglagyárban 10 órától csökkentik a kemencék fűtését, hogy délre az óránkénti 5100 köbméteres földgázfogyasztást 600 köbméterre mérsékeljék. Emiatt az égetés alatt álló termékek harmada selejtté válik. A majdani újraindítás pedig több napba telik - mondta a vezérigazgató. Az alkalmazottakat a szerda délutáni műszaktól kezdve szabadságra küldi a Tondach mind az öt gyárában. A termelés-leállás veszteségét egyelőre a csornai cserépgyárban kalkulálta Kató Aladár: itt óránként 230 ezer forint nettó árbevétel kiesés éri a céget, ezt napi 24 órával kell szorozni. Jelentős gázfelhasználási korlátozásokra számíthat mától vagy holnaptól több nagy hazai tejipari vállalat is - közölték a VGO-val ágazati szakértők.
Értesüléseink szerint az intézkedés a szegedi Sole-Mizo Zrt.-t és a zalaegerszegi Pannontej Zrt.-t érinthetik. E társaságok a második gázkorlátozási kategóriába tartoznak. Elképzelhető, hogy a cégeknek le kell állniuk a termeléssel. Információink szerint a piaci szereplőket tömörítő Tej Terméktanács és az ágazati termelői érdekképviseletek levélben fordultak az illetékes minisztériumokhoz annak érdekében, hogy a korlátozás a tejipari cégekre ne terjedjen ki. A vállalatok leállásával ugyanis akadozna a lakosság frisstej ellátása, a felvásárolatlan tej pedig az állattartóknál maradna.