Eklektikus üzleti portfólió, túlzott méretű infrastruktúra és ingatlanállomány, túl nagy szervezet, sok vezetői szint, kapacitásfelesleg, modernizálásra szoruló géppark – ezek jellemezték néhány éve a Rába Járműipari Holdingot. A mélypont 2003-ban volt: a 31,6 milliárdos árbevétel mellett 6,15 milliárd forintos üzemi veszteséget könyvelt el a cég, a tőkepiaci befektetők elfordultak, s 17-18 milliárdra duzzadt a hitelállomány.
A hat évvel ezelőtti válsághelyzetre a Rába úgy reagált, hogy lecserélte a menedzsmentet, s saját állományából állított új vezetést, olyanokból, akik ismerték a vállalat folyamatait és a hiányosságokat is. „Új stratégiára volt szükség, a cél a romlás megállítása, illetve az volt, hogy kemény becsapódás helyett puhán érjünk a gödör mélyére, ahonnan már felfelé vezet az út” – fogalmaz Pintér István elnök-vezérigazgató.
A restrukturálás több részből állt, legfontosabb eleme a portfóliótisztítás volt: koncentrálták a telephelyeket (ennek hatására három év múlva már 43 hektárnyi fejlesztésre váró terület szabadult fel Győr központjában), megfogalmazták, melyek a stratégiai piacok, revitalizálták a járműüzletágat, sőt a futóműüzletág szervezeti összevonása is megtörtént. Mindezek hatására hatékonyabb lett a létszámgazdálkodás, a szervezeti szintek száma csökkent. Az első eredmények már 2005-ben megmutatkoztak: az első negyedévben egymilliárd forint alá csökkent az üzemi veszteség, a hitelállomány növekedése megállt. Két évvel később már minden időszakot pozitív üzemi eredménnyel zárt a Rába Járműipari Holding.
A társaságnak a múlt év szeptembere óta a globális pénzpiaci válsággal kell megküzdenie. A krízis hatásait több fronton is érzik, hiszen a stratégiai piacokon csökkennek a vevői igények, instabil a devizaárfolyam, élesedik a túlélési verseny, a hitelek pedig drágulnak – ha egyáltalán elérhetők. „A gazdasági válság nem érte váratlanul a céget, sokkal felkészültebbek vagyunk, mint hat évvel ezelőtt” – mondta el lapunknak Pintér István. Hozzátette: „A korábbinál sokkal diverzifikáltabb a piaci portfóliónk. Három stratégiai piacon az iparág vezető vállalataiból álló, kiegyensúlyozott vevőkörünk van, kisebb a hitelállományunk, stabil a pénzügyi helyzetünk, jelentős hatékonysági tartalékaink vannak, s ami szintén fontos, hogy erős, válságban már bizonyított vezetői csapatunk van.” VG
Aktív üzletfejlesztés folyik
A közvetlen és közvetett költségek optimalizálása, az adminisztráció csökkentése
A hatékonyság fokozása
A vállalat készpénztermelő képességének megerősítése, a készletek csökkentése, a kinnlevőségek kezelése
A stratégiai kapacitásokra koncentráló beruházás
Futómű-modernizációs program
Aktív üzletfejlesztés folyik
A közvetlen és közvetett költségek optimalizálása, az adminisztráció csökkentése
A hatékonyság fokozása
A vállalat készpénztermelő képességének megerősítése, a készletek csökkentése, a kinnlevőségek kezelése
A stratégiai kapacitásokra koncentráló beruházás
Futómű-modernizációs program-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.