Electrolux: továbbra is esik a fehérárupiac
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság Az Electrolux csoport az év első felében 53,30 milliárd svéd korona bevételt könyvelhetett el, közel ötmilliárddal többet, mint egy éve. A svéd háztartásikészülék-márka azonban a forgalomnövekedést egyértelműen az időközbeni árfolyamváltozásoknak köszönheti, mert ezeket kiszűrve a csoport bevételei 8 százalékkal csökkentek. A világ egyik legnagyobb fehérárugyártója ugyanis szinte minden földrajzi térségben komoly piaczsugorodással szembesül, és ez csak részben írható a globális recesszió számlájára. A fejlett piacokon ugyanis a piac visszaesése több éve figyelhető meg, idesorolható az észak-amerikai térség, ahol a csökkenés már lassan három éve tart, és a nyugat-európai piacokon is legalább két éve marad el a kereslet az aktuális kínálattól. A válság azonban a korábban dinamikusan növekvő piacokat is lejtmenetbe fordította, idetartozik egyebek mellett Kelet-Európa, ahol a most zárult második negyedévben nem kevesebb mint 30 százalékkal zsugorodott a piac, miközben Európa fejlettebbik felén csak 9 százalékos volt a visszaesés.
A kereslet terén jelentős változásokat az év második fele sem nagyon hozhat az iparágban, ezért az év egészére sem biztatóbbak a csoport kilátásai. Ez határolja be a konszern magyarországi gyárainak a mozgásterét is, ezért kellett az erre az évre eredetileg tervezett 220 milliárd forintos bevételt 190 milliárdosra mérsékelni – mondta lapunknak Takács János, az Electrolux regionális vezetője. Ebből az első fél évre eddig 86 milliárd valósult meg. A szigorú költséggazdálkodás nyomán viszont tarthatók lesznek az eredményességi mutatók, s nincs szükség újabb leépítésekre sem. Mint ismert, a válság nyomán a cég nyíregyházi hűtőgépgyárában jelentettek be 110 fős elbocsátást, a karcsúsítás végül 95 főt érintett. SGy


