Felpörgött az autócsere az USA-ban
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságAUTÓPIAC. Ha a júliusi amerikai személyautó- és pick-up eladásokat éves szintre vetítjük, az érték már meghaladja a tízmillió darabot – állapítja meg a J.D. Power elemzőcég előrejelzése, rámutatva, ez első alkalommal történne meg az idén. A júniusi érték 9,7 millió volt, és az emelkedést az autócserét támogató egymilliárd dolláros kormányprogramnak tulajdonítják az elemzők. A program azoknak a gépkocsiknak a lecserélését segíti 4500–5300 dollárral, amelyeknek az átlagfogyasztása meghaladja a 13 litert.
Amíg 2000–07 között évente átlagosan 16,8 millió autót vásároltak az ötven tagállamban, addig tavaly csupán 13,2 milliót, és további közel hárommillió maradt a gyárak nyakán az év végén. A Pricewater- house-Coopers tanácsadó cég ugyanakkor azt prognosztizálja, hogy az elfekvő készlet ez év végén is elérheti a kétmilliót. Mindezt arra alapítják az elemzők, hogy a gyári készletállománynak 50-60 nap alatt kellene kipörögni, ám a Chryslernél ez a szám 71, a GM-nél 82 nap. A külföldiek közül a Mercedes érte el a legalacsonyabb átlagot 63 nappal, a Honda (64), valamint a VW, illetve a Mazda (78) előtt. A másik véglet az Egyesült Államokban a Jaguar, amelynek kereskedői átlagosan 92 napig ülnek a készleten, de a vitathatatlan rekorder a Suzuki az átlagban 108 napos készletállománnyal. DK


