A tárolóban már 450 millió köbméter gáz van. Bizonyos mennyiség eredetileg is volt benne, mert egy felhagyott földgázmezőből alakították ki, majd a Mol szintén sajtolt bele saját termelést, és már a szállítási tendert megnyert EMFESZ Kft. is juttatott bele 90 millió köbmétert a próbaüzem idején. „Határidőre végzünk a betárolással. A Szőregre szállított gáz meghatározó részéhez a magyar–orosz szállítási megállapodás alapján érkező gázból jutunk, mintegy 30 százalékához pedig északi-tengeri forrásokból” – mondta lapunknak Góczi István, az EMFESZ ügyvezető igazgatója.
Biztonsági gáztárolóra nem tervezhető ellátási zavarok esetére van szükség. Az elmúlt két év tapasztalatai alapján a létesítmény gázára elsősorban Ukrajna felőli importunk újbóli elakadása esetén szorulhatunk rá. A szőregi tároló tehát pluszt jelent a normális ellátást lehetővé tévő, már meglévő kereskedelmi tárolókapacitásokhoz és vezetékrendszerekhez képest.
Az ország öt kereskedelmi gáztárolójával rendelkező E.On Földgáz Storage Zrt. mostanáig mintegy 3,3 milliárd köbmétert tartalékolt be. Három tárolója már tele van, közülük kettőből, a kardoskútiból és a pusztaedericsiből október 1-jétől már a kitárolás is megkezdődhet Kutas István szóvivő tájékoztatása szerint. Hamarosan lezárul a zsanai létesítmény 35 milliárd forintból 600 millió köbméterrel való bővítése is, már a tesztüzem végén tartanak. Az új tárolókapacitások és kompresszorok avatására csak a teljes feltöltöttség és az új kapacitások maximális rendelkezésre állásakor kerül sor, előreláthatólag novemberben. Az MSZKSZ egyébként áprilisig továbbra is tárol 200 millió köbméter gázt Zsanán. A tárolótársaság legnagyobb ügyfele a testvércég E.On Földgáz Trade, de mellette az összes hazai szabadpiaci kereskedő, például a Shell, az Econgas, a Mol Trade, a Főgáz, a Tigáz, az Égáz-Dégáz és az EMFESZ is tároltat az E.On Storage-nál. „Nagyon előrehaladott tárgyalásokat folytatunk a Szerbiának történő tárolásról is” – mondta Kutas István.
Ismert, hogy maga a gázeladó Gazprom is tárolóberuházásokkal igyekszik növelni ügyfelei ellátásbiztonságát. Európában hat projektben van jelen, Magyarországon idővel a Mollal közösen kíván egy 1,2 milliárd köbméteres kapacitást kialakítani.
„A gáz-infrastruktúra létesítése hosszú távú beruházás, vagyis a múlt téli gázválságra nem reagálhattunk vezetéképítéssel. De most nem is kapacitásokból, hanem gázból volt hiány” – mondta a Világgazdaságnak Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. Mindazonáltal cége két módon is reagált az ellátási zavar okozta helyzetre. A Magyar Energia Hivatallal közösen módosította azt a többlépcsős rendszert, amely gázszűke esetén meghatározza a gázkorlátozás sorrendjét. „A változtatás lényege, hogy pontosítottuk és szigorítottuk a korlátozási kategóriákba való besorolást. Másrészt kidolgoztuk azt az eljárásrendet is, amely leírja, hogy gázválság esetén hogyan lehet hozzáférni a biztonsági készletekhez.
Közben épülnek a szomszédos országok gázrendszerével való összeköttetést megteremtő csőprojektek, illetve tart az előkészítésük.
A Románia felé lefektetendő új vezeték révén akár az ottani lelőhelyek gáza is hozzáférhetővé válik a hazai fogyasztóknak, a horvátországi kapcsolaton keresztül pedig a Krk szigeten építendő földgázterminál gáza szállítható majd Magyarországra.
Ekkor már négy betáplálási pontja lesz Magyarországnak, s már folynak az egyeztetések a szlovákiai és a szlovéniai gázvezetéki összeköttetésről is.
Közben épülnek a szomszédos országok gázrendszerével való összeköttetést megteremtő csőprojektek, illetve tart az előkészítésük.
A Románia felé lefektetendő új vezeték révén akár az ottani lelőhelyek gáza is hozzáférhetővé válik a hazai fogyasztóknak, a horvátországi kapcsolaton keresztül pedig a Krk szigeten építendő földgázterminál gáza szállítható majd Magyarországra.
Ekkor már négy betáplálási pontja lesz Magyarországnak, s már folynak az egyeztetések a szlovákiai és a szlovéniai gázvezetéki összeköttetésről is.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.