Hat lépcsőben, 29,9 milliárd forintból kívánja a Főtáv Zrt. lefektetni azt a 42,3 kilométer hosszú, dupla távhővezetéket, amely révén egyetlen körgyűrűvel kapcsolja majd össze budapesti fogyasztói körzeteit, s lehetővé teszi, hogy új területeket lásson el.
Kovács Lajos vezérigazgató tegnapi tájékoztatása szerint a társaság mostani, mintegy 240 ezer lakásnyi ügyfélköre a beruházássorozat révén 265 ezer „lakásegyenértékre” nőhet, ugyanis nemcsak lakóépületek, hanem közintézmények és vállalatok csatlakozása is várható.
A beruházás 26 százalékát önerőből, 74 százalékát banki hitelből fizetné a cég, s nem tart igényt sem állami, sem önkormányzati támogatásra, még csak garanciára sem. „A finanszírozást az önerős résszel kezdjük, s csak a későbbi szakaszban veszünk fel kölcsönt, amikorra remélhetőleg javulnak a hitelfeltételek. Ugyanakkor már több bank, például az EBRD is jelezte, hogy szívesen adna pénzt a beruházáshoz” – válaszolt a vezérigazgató lapunknak a finanszírozásra vonatkozó kérdésére.
A körvezeték révén javul a ma szigetrendszerben működő budapesti hőellátás biztonsága, hiszen egy-egy erőművi zavar esetén a helyi távhőellátásba besegíthet majd egy távolabbi erőmű is. További előny, hogy a körvezeték elkészültével a Főtáv olyan hőtermelőktől is vásárolhat hőt, amelyeknek eddig nem volt összeköttetése a rendszerével. Ennek néhány éven belül nagy jelentősége lesz, mert 2014-ben lejár a kispesti, 2015-ben pedig a kelenföldi erőművel kötött hővásárlási szerződése. Az ezekben foglalt hőmennyiség beszerzésére tendert kíván kiírni a távfűtő cég.
Értékesítésén belül a Főtáv növelni kívánja a saját előállítású hő ma 15 százalékos arányát is. Észak-Budán és Észak-Pesten egy-egy 20 megawattos, biomassza-tüzelésű fűtőmű bekapcsolására készül. Mint lapunknak Kovács Lajos elmondta, hamarosan kiírják a biomassza-szállítási tendert, de már erre is volt érdeklődő. A társaság harmadik, nagy projektje a rákoskeresztúri fűtőmű területén lévő geotermikus hőforrás hasznosítása lenne. Mivel e téren a cégnek nincs tapasztalata, pályázat útján keresne beruházót, majd társtulajdonosként beszállna annak projektjébe.
A társaság elérte a 2010-re kitűzött célját: Budapesten a távfűtés lett a legolcsóbb fűtési forma. E mögött a költségek csökkentése, az Öko-Plusz program során elért hatékonyságjavítás és az áfa csökkentése állt.
Az Öko-Plusz programban tavaly 512 fővárosi épület 45 ezer lakásának fűtése vált mérhetővé és szabályozhatóvá. A 17 százalékosra várt távfűtési költség megtakarítás végül 21 százalékos lett a vizsgálatok szerint egy olyan tényező miatt, amivel eredetileg nem számoltak: a lakók leszoktak a fölösleges ablaknyitogatásról. A Főtáv az idén további 300 épületet szeretne beléptetni a programba, s azoknak, akik még ebben az évben csatlakoznak, szintén jár 2008. január 1-jéig visszamenőleg a 10 százalékos alapdíj kedvezmény. A program bővülni fog a közintézményekkel. Végrehajtására és fejlesztésére a társaságnál 10 fős csapat állt fel, tagjai az épületek közös képviselőivel fogják tartani a kapcsolatot. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.