Logisztikában erősít az Orion
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Mint ismert, a nagy múltú, a rendszerváltás előtt rádió- és televíziógyártással foglalkozó cég a kilencvenes évek vége felé csődközeli helyzetbe jutott, akkor került képbe a szingapúri székhelyű Thakral csoport, amely 1997-ben vásárolta meg. A befektető az azóta eltelt időben mintegy kilencmillió dollárt fektetett a társaságba.
A tevékenység szempontjából két alapvető profil jellemzi a társaságot. Az egyik a termelési, ennek keretében a társaság budapesti gyártelepén szerződéses bérgyártóként állítanak elő különféle termékeket. A másik profil keretében a cég saját márkás szórakoztatóelektronikai és háztartási készülékeket forgalmaz ma már nemcsak Magyarországon, hanem a környező országokban is. Az Orion termékek gyártása azonban nem nálunk folyik, azokat a szingapúri befektető máshol lévő gyáraiból szerzik be. „A jövedelmező gyártáshoz kicsi az itt eladható darabszám, nem éri meg ezzel foglalkozni” – indokolja a lépést a cégvezető.
A termelést tekintve általában is stratégiát kellett váltania az Orionnak. A megbízók évekkel ezelőtti elvárásai a bérgyártókkal szemben még elsősorban arról szóltak, hogy minél olcsóbb legyen a munkaerő. Nyugat-Európával szemben jó ideig meg is volt az előnye. Az évek során azonban a Távol-Keletről jöttek a még alacsonyabb bérköltségű gyártók, főleg a kínaiak, s velük egyre nehezebb volt versenyezni.
„Hosszú távon ez viszont már veszélyeztette volna a biztos megrendeléseket, ráadásul az euró erősödése sem tett jót nekünk, még drágább lett a magyar munkaerő” – sorolja Gurpreet Singh Arora. „Két-két és fél éve így már csak nagyobb hozzáadott értékű munkákat vállalunk, olyanokat, amelyekhez szakképzett munkaerő kell, ilyennel rendelkezünk is az Orionon belül” – teszi hozzá. Ezeknek a megbízásoknak a költségeiben a bérterhek már elenyészők.
Ilyen az amerikai Arrow Electronicsszal 2007-ben kötött megállapodás, amelynek alapján a budapesti cég beszállítója lett a világ egyik legnagyobb alkatrész-disztribútorának. A tengerentúli társaság speciális informatikai rendszereket, főként számítógépeket gyártat az Orionnal. A másik termelési profil az autóiparhoz köti az évek óta stabilan 250-300 főt foglalkoztató budapesti céget, amelynek gyártósorain LED-es technológiájú autóvilágítási részegységeket állítanak elő egy angol vállalat számára, de a társaság szakembereit a fejlesztésbe is bevonta a brit megrendelő. A Magyarországon készült részegységekből Angliában öszszeállított komplett lámparendszereket olyan luxusautó-márkák is vásárolják, mint a Bentley, a Rolls-Royce és a Lamborghini.
A termelési profil mellett egyre nagyobb szerephez jut a szolgáltatói is. A korábban az Orionnal, ám ma már Kínában gyártató cégek egy része visszatért magyar partneréhez, de nem a termelést hozták vissza. A nyugat-európai vevők logisztikai kiszolgálását bízták a hazai cégre. „Sőt ma már minket bíznak meg a Kínában és Indiában gyártott részegységek minőség-ellenőrzésével is, és ha kell, javítunk is. Mi tároljuk a biztonsági készleteket is” – sorolja a cégvezető. Az évek során a másik profil, az Orion márkatermékek értékesítése is kibővülhetett, részben a lapos televíziókkal; ebben a szegmensben a piackutatók szerint darabszámban az ötödik legnagyobb szállítóvá vált a cég.
A logisztikai feladatok komplettebb, hatékonyabb ellátására három éve ötezer négyzetméteres raktárbázist épített ki a cég Sóskúton. A telephely több szempontból is ideális: egyfelől a városon kívül van, másfelől az egyik meghatározó fuvarszállítási útvonal, az M7-es autópálya mellett fekszik. Ráadásul a legtöbb vevőnek a saját logisztikai központja is a közelben van. A sóskúti beruházás még egyszer akkora bővítésre alkalmas, ehhez partnert keres az Orion, jelenleg is tárgyal két-három céggel.
Van piaca a képcsöves tévéknek is
Nem kell temetni a hagyományos képcsöves (CRT) televíziókat – állítja Gurpreet Singh Arora. Amerikában például a gyerekszobákból egyre inkább kikerülnek az LCD- és plazmatévék, helyüket ismét a termetes CRT-készülékek veszik át.Utóbbiak ugyanis kevesebb balesetet okoznak, nehezebb leverni azokat az állványról, asztalról.
„Jók az esélyeink, mert ezen a piacon nincs tolongás. Tavaly is legalább 60 ezer képcsöves tévét értékesítettünk” – mondja a cég vezetője.
Utóbbiak ugyanis kevesebb balesetet okoznak, nehezebb leverni azokat az állványról, asztalról.
„Jók az esélyeink, mert ezen a piacon nincs tolongás. Tavaly is legalább 60 ezer képcsöves tévét értékesítettünk” – mondja a cég vezetője.-->


