BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új forrásokhoz talált utat az E.On Ruhrgas

Két nagy projekten is dolgozik a németországi E.On közmű- és energiaipari óriás gázüzletága, az E.On Ruhrgas: csatlakozott a TAP (Transz Adria Pipe-line) gázvezetékprojekthez, és katari cseppfolyós földgáz (LNG) importjára készül. A még tervezés alatt álló TAP-ban az eddigi két projektgazda, a norvégiai állami Statoil társaság és a svájci ellenőrzésű EGL energiakereskedő adott össze 15 százalékot számára. A napokban kötött megállapodással saját részesedésük 42,5-42,5 százalékra csökkent, de nyitottak további partnerek befogadására is.

A TAP-on keresztül közép-ázsiai és Kaszpi-térségbeli gáz érkezhet Nyugat-Európába Görögországon, Albánián, az Adriai-tengeren és Olaszországon át. Az 520 kilométer hosszú vezeték éves induló kapacitása tízmilliárd köbméter lesz, s később akár húszmilliárdra is bővíthető. A vállalkozás részeként várhatóan gáztárolókat alakítanak ki Albániában. A mintegy másfél milliárd euróból lefektethető cső a déli energiafolyosónak nevezett szállítási útvonalon fekszik, ennek köszönhetően az uniós támogatású TEN-E (transzeurópai energiahálózat) projektek közé tartozik.

„Az E.On Ruhrgas hosszú, sőt már közép- és rövid távon is katari LNG-t szeretne vásárolni” – nyilatkozott elnök-vezérigazgatója, Bernhard Reutersberg egy minapi katari konferencián. Cége csak arra vár, hogy elkészüljön a svédországi Oxelösundban épülő LNG-fogadó terminálja. Spanyolországban már érdekelt ilyen létesítményben, és résztulajdonosa lesz a Horvátországba tervezett, hasonló vállalkozásnak is. BHL

LNG-szállítás

Katar a világ legnagyobb LNG-exportőre, évi 62 millió tonna cseppfolyós gáz kivitelére képes, ezt évi 77 millió tonnára szeretné növelni.

Németországba elsősorban a rotterdami kikötőn, illetve a Lengyelországban épülő LNG-terminálon keresztül szállítana. A világ teljes gázigényének mintegy hat százalékát szállítják LNG formájában.

Németországba elsősorban a rotterdami kikötőn, illetve a Lengyelországban épülő LNG-terminálon keresztül szállítana. A világ teljes gázigényének mintegy hat százalékát szállítják LNG formájában.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.