BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véleménytérkép a gyógyítóágazatról

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete 27 kutatás-fejlesztés (k+f) orientált gyógyszeripari vállalatot tömörít Magyarországon, melyek anyavállalatai úttörő szerepet játszanak az új, innovatív gyógyszerek felfedezésében és kifejlesztésében – mondta Varga Zoltán, az egyesület ügyvezető igazgatója.

Az elmúlt tíz esztendő mozgalmas volt a gyógyszeripar szempontjából, ugyanis 2004 óta új, innovatív gyógyszer már csak a legalacsonyabb európai áron fogadható be, s az áremelés gyakorlatilag lehetetlen. 2007-ben a gyógyszerkassza 25 százalékkal csökkent a tervezetthez képest, s gyógyszeripar-specifikus adókat vezettek be. Az újabb megszorítások mindig csatlakoztak a már meglévőkhöz, így ma már Magyarországon alkalmazzák egyidejűleg a legtöbb költségcsökkentő intézkedést.

Két évre rá a 328,5 milliárd forintos gyógyszer-támogatási kiadásokhoz a gyógyszeripar már 53,5 milliárd forinttal járult hozzá, ez arányait tekintve világszinten is kiemelkedőnek számít. Az extra adók körülbelül 60 százalékát az innovatív gyártók fizették be. Az idén a hozzájárulás mértéke az iparág szintjén már várhatóan meghaladja a 60 milliárd forintot, miközben a gyógyszerkiadások tervezett összege nem változik.

Ennél is súlyosabb viszont az, hogy a gyógyszeripari befektetők tartózkodnak a további beruházásoktól, mivel kérdésesnek tartják a megtérülést. A növekedési pálya alapfeltétele lenne az új termékek befogadási folyamatának lerövidítése a jelenlegi két évről, valamint annak az elvnek az elfogadása a kormányzat részéről, miszerint egy új, innovatív gyógyszer támogatása befektetés a magyar betegek egészségi állapotának javítása érdekében, ahol a megtérülés gyógyulásban és életminőség-javulásban jelentkezik.

A k+f támogatások terén is hátrányba kerülhetnek az innovatív gyártók a hazánkban termelő, új termékek kifejlesztésére általában még nem képes vállalatokkal szemben annak ellenére, hogy az innovatív gyártók jelenleg is több tízmilliárd forintot költenek kutatás-fejlesztési tevékenységre Magyarországon. Transzparens, minden k+f orientált cég számára elérhető támogatási rendszer lenne szükséges az eddigi kiadások bővítésének érdekében.

A gyógyszerpromóció sötét árnyként vetül az iparágra, ezért a szövetség szorgalmazza az Európai etikai kódex azonnali átvételét és alkalmazását a világban elfogadott és átlátható beteg-orvos-gyógyszeripar viszony hazai megteremtése érdekében.

A hatékony egészségügyi rendszer működtetése mindannyiunk közös érdeke, ezért a kormányzattal vállalt partnerség keretében egy nemzetközileg független céget arra kért fel a szövetség, hogy mérjék fel a magyar egészségügy szereplőinek az egészségügy kulcsterületeit érintő kérdésekről alkotott álláspontját, s az ez alapján készített véleménytérképet a kormányzat rendelkezésére bocsátják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.