BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellenzik az éttermek az egységes ételjegyet

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Komoly károkat okozhat a magyar vendéglátó-ipari szektornak, hogy a kormány azonos módon kezelné a hideg- és melegétkezési utalványt, s ezzel tulajdonképpen egy egységes ételutalványt hozna létre – véli a legnagyobb vendéglátó-ipari érdek-képviseleti szervezet, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI).

A szervezet közleménye szerint a cafeteriát szabályozó törvény hosszú évek óta preferáltan kezeli a melegétel-utalványt a hideggel szemben, ennek a hazai vendéglátásra gyakorolt pozitív hatása egyértelmű és markánsan érzékelhető. A hidegétkezési utalvány az elmúlt években pénzhelyettesítő, bérkiegészítő eszközként működött, míg a másik a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően az egészséges polgári étkezési kultúra elősegítését szolgálta. A kormány által benyújtott törvényjavaslat azonban azonos módon kezeli ezen kétfajta juttatást, így a szerintük létrejövő egységes ételutalvány élelmiszer-vásárlásra és éttermi, munkahelyi étkezésre egyaránt felhasználható lesz. Ez a megoldás az MVI szerint olyan veszélyeket hordoz magában, amelyek már rövid távon is komoly károkat okozhatnak a szektornak.

„Az egységes utalvány felhasználása ugyanis nagy részben várhatóan multinacionális bevásárlóláncokban történne, így az eredetileg a magyar vendéglátó-ipart célzottan támogató rendszer nem érné el kitűzött célját. Az ágazatban jelentős számú kis- és középvállalkozás működik, ezek jelenleg is több tízezer munkavállalónak nyújtanak megélhetést, az egységesített ételutalvány ezeknek a vállalkozásoknak az életét tenné nehezebbé, illetve lehetetlenítené el” – nyilatkozott Háber Tamás, az MVI elnöke. A szervezet ezért azt javasolja, hogy a törvény válassza ketté a kedvezményes havi 18 ezer forintos juttatási keretet 12 ezer forintos melegétel- és – ezzel egyidejűleg adható – 6 ezer forintos hidegétel-juttatási keretekre.

Az MVI tájékoztatása szerint az elmúlt néhány napban közel négyszáz étterem csatlakozott a javaslathoz, amelyet a szervezet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek is eljuttatott. A vendéglősökkel szemben ugyanakkor az Országos Kereskedelmi Szövetség – hét végi közlése szerint – teljes mértékben támogatja a kormány javaslatát.

NM -->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.