BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félúton az Északi Áramlat

Ruhrgas: 30-40 milliárd köbméteres az európai túlkínálat

Oroszország legnagyobb gáztermelője, a Gazprom, amely Európa földgázszükségletének a negyedét szállítja, az idén közel egy százalékkal csökkenti termelését. Ennek oka a nemzetközi túlkínálat, továbbá a bel- és külföldi felhasználás csökkenése, mindez pedig a globális gazdasági válságra vezethető vissza. Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnöke már az év közepén jelezte, hogy cége termelése kisebb lehet az akkor tervezett 519 milliárd köbméternél, ha esik az európai kereslet. Esett.

A társaság a napokban már csak 515 milliárd köbmétert vár, összhangban a németországi piacvezető gázellátó, az E.On Ruhrgas becslésével, amely 30-40 milliárd köbméteresre teszi az európai túlkínálatot. (A Ruhrgasnak kis részesedése van a Gazpromban.)

A gázóriás európai terjeszkedését a gyenge piac és az erős verseny mellett az uniós előírások is nehezítik. Az Európai Bizottság energiaügyi szóvivője, Marlene Holzner a napokban kifogásolta, hogy a Déli Áramlat gázvezeték bulgáriai szakaszával kapcsolatban kötött Gazprom-megállapodás ütközik az EU-s előírásokkal. Nem teszi lehetővé, hogy az orosz gáz európai exportjára lefektetendő csőhöz tranzit céljából harmadik felek is hozzáférjenek. Szerinte Európa számára egyébként sem a Déli Áramlat, hanem az orosz részvétel nélkül lefektetendő Nabucco gázvezeték az elsődleges fontosságú. (Bulgária mellett Magyarország és Ausztria is érdekelt mind a két nagy vezetékvállalkozásban.)

Komoly, főként környezetvédelmi hátterű zökkenők lassították a társaság másik nagy európai projektjét, az Északi Áramlatot is. Tavasszal azonban megindulhatott az 1224 kilométeres cső lefektetése a Balti-tenger mélyén, amelyen várhatóan a jövő év végétől jut orosz gáz Németországba. A beruházó konzorcium közleménye szerint a vezetékpárból már több mint 600 kilométernyit lefektettek.

A projekt 7,4 millliárd euróba (10 milliárd dollár) kerül. Az évi 55 milliárd köbméter kapacitású vezeték elkerüli majd Ukrajnát és Lengyelországot, vagyis az orosz gáz mostani fő tranzit-országait. A társulásnak tagja a német BASF, a szintén német E.On és a holland Gasunie is. A Gazprom egy korábbi bejelentése szerint az Északi Áramlaton szállítandó gáz nagy hányadát már lekötötték. Vevőit a cég nem jelölte meg, de jó eséllyel konzorciumi partnereiről lehet szó.

Az orosz társaság második negyedéves profitja egyébként elmaradt az előző év azonos időszakáétól, de jobb lett, mint amire számítottak az elemzők. Adózott eredménye 170 milliárd rubel, azaz mintegy 5,5 milliárd dollár volt. VG

Gázbeszerzések Alternatívái

A válság előtti évben a Gazprom 550 milliárd köbméter gázt hozott a felszínre. Azóta azonban fő megrendelői kevesebbet vásárolnak, s ezen belül is igyekeznek minél alacsonyabbra szorítani a viszonylag drága, vezetéken érkező orosz gáz arányát: inkább mástól vesznek cseppfolyósított földgázt (LNG), vagy helyi forrásaikra támaszkodnak. Egy korábbi kijelentése szerint a Gazprom 2011-re újra el szerette volna érni az 528 milliárd köbméteres termelését, ám ennek teljesítése most nehéznek ígérkezik, bár a társaság pár napja bejelentette, hogy 2012-ben el szeretné indítani a termelést a hatalmas, szibériai Bovanen-kovo mezőn.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.