Horváth Tibor
– Miért került tavaly jelentős mínuszba az E.On Földgáz Trade üzemi eredménye?
– A gáz-nagykereskedelem hosszú távú, kiemelkedően nagy pénzügyi befektetést igénylő és jelentős kockázatokat rejtő üzlet, ennek megfelelően alakítottuk ki beszerzési, értékesítési portfólióinkat. Ezek nem változtathatók meg azonnal és hatékonyan a rövid távú érdekek mentén, s rövid időre, de egyetlen üzleti év eredményei alapján nem is lehet, és nem is szabad lényeges következtetéseket levonni. Üzemi eredményünk hűen tükrözi a folyamatosan változó piaci és szabályozási feltételek hatásait.
– A kereslet csökkenése vagy a riválisok miatt esett a társaság árbevétele?
– Az EFT stabilan tartja piaci részesedését a földgáz-nagykereskedelmi piacon. Árbevétele a hazai keresletcsökkenés mellett főleg azért esett, mert az ármoratórium meghatározza azokat az árakat, amelyeket az EFT alkalmazhat az egyetemes szolgáltatókkal és a viszonteladókkal szemben. A versenytársak terjeszkedése azért sem nagy probléma, mert veszteséges piacra nem sokan akarnak belépni.
– Érte-e anyagi hátrány a céget amiatt, hogy nem tudta átvenni a Panrusgáztól a megrendelt gázmennyiséget?
– Az EFT és a Panrusgáz közötti szerződésnek megfelelően jártunk el.
– Sikerült-e ez évre kisebb mennyiségről megállapodni a Panrussal?
– Az egyeztetés a szerződés minden fontosabb elemére kiterjed, így a mennyiségek mellett az árakra és egyéb fontos feltételekre is, de a hosszú távú megállapodásoknak nem lehet minden elemét negyedévente módosítani. A 2010-es képlethez viszonyítva ebben a gázévben (2011. július 1-jétől) olcsóbban kapja az EFT az orosz gázt, ezt a vevők már ebben az évben érzékelhetik.
Tótth András
– Számol-e a cég az átadás előtti horvátországi és a tervezett szlovákiai interkonnektorral?
– Az elmúlt években jó kapcsolatot építettünk ki a szomszédos országok fő piaci szereplőivel, nemzetközi aktivitásunk eszerint emelkedik. Viszont e tranzakciók inkább rövid távú optimalizációt tesznek lehetővé, hosszabb távú garantált üzletet még nem, ezért hosszú távú lekötésben a horvát és a szlovák vezetékeken nem gondolkodunk. A szlovák interkonnektor tenderén a kereskedők is csak a felkínált kapacitások töredékére jelezték az igényüket, vagyis e vezeték csak a rövid távú lehetőségek kihasználására szolgál, de hosszabb távra nem építenek be a versenyképességüket veszélyeztető fix elemeket a költségstruktúrájukba, ahogyan mi sem. Így viszont sajnos a kereskedelmileg esetleg megalapozatlan beruházások költségeit a rendszerhasználóknak kell megfizetni, ez jól látható a most jelentősen megemelt infrastruktúra-költségekben is.
– A hazai energiaszabályozás mely változásai érintették leginkább a céget 2010-ben?
– Bár 2010 során annak számos eleme okozott egyenként jelentős veszteséget a cégnek (ármoratórium, krízisadó, egyetemes szolgáltatási szerződések törvénnyel történő átalakítása, kötelező felajánlások stb.), alapvetően a szabályozás kiszámíthatatlansága és a gázpiaccal kapcsolatos elvárások folyamatos változtatása a probléma. A gázpiac alapjait adó struktúra (termelés, hosszú távú beszerzési és értékesítési szerződések, infrastruktúra) olyan, mint egy anyahajó: tud ugyan fordulni, de csak lassan. Bizonyos határok között többféle szabályozási modellhez is képesek vagyunk alkalmazkodni – megfelelő átmeneti időszakkal, hogy az előző modell hatásait kifuttassuk, pozícióit lezárjuk és az új modell alkalmazására felkészüljünk. Ezzel szemben 2010 folyamán legalább háromféle irányvonal jelent meg éven belül. Az egyetemes szolgáltatás árszabályozási megközelítése már nemcsak negyedévről negyedévre, hanem negyedéven belül is változott, és általában erről az iparág csak a közlönyből értesült. Ez nem biztosított megfelelő felkészülési időt, nem tudtuk a működést ilyen rövid határidővel átalakítani, és ez jelentős veszteségeket okozott.
– Javít-e eredményein az idén az EFT?
– E téren a szabályozó kezében vagyunk, de változatlan környezet mellett várhatóan jobb számokat produkálunk, mint tavaly. Az idei eredményünket javítja a korábbi években bizonyos szabályozási beavatkozások által okozott veszteségek megtérítését célzó importkorrekciós tényezőből befolyó pénz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.