BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb hátszelet kapott a TAP gázvezeték

Európa közelebb került ahhoz, hogy Oroszország veszítsen az Európai Unió erős gázellátói szerepéből, miután a napokban Olaszország, Albá­nia és Görögország aláírta annak a vezetéknek a támogatására vonatkozó szándéknyilatkozatot, amelyen azeri gáz érkezhetne földrészünkre. Az Adrián keresztüli vezeték (Trans-Adriatic Pipeline, TAP) építése 2014–2015 előtt nemigen indulhat el a The Moscow Times cikke szerint. A lap rámutat, hogy a szándéknyilatkozat növeli TAP lefektetésének esélyeit, egyúttal pedig rontja a rivális Nabucco Westét. Utóbbi a tö­rök határtól vezetne az ausztriai gázelosztó központig, míg a TAP Olaszországot átszelve érné el az európai felhasználókat.

Az elmúlt években számos más terv is született arra, hogy Európába juttassák a Kaszpi-térségbeli és a közép-ázsiai gázimportot szolgáló vezetékeket. A közelmúltban azonban a legtöbb elképzelés kihullott a rostán, csak a TAP és a Nabucco West maradt versenyben. Hogy végül melyik vezeték szállíthatja Európába az aze­ri gázt, az azeri Sah Deniz II. konzorciumon múlik. Erre vonatkozó döntését a konzorcium korábban ez év végére ígérte, majd a határidőt 2013 első negyedére halasztotta. (A társulást a brit BP vezeti, további tagjai a norvégiai Statoil, az azeri Socar, a franciaországi Total és az olaszországi ENI.)

A TAP támogatói bizakodóbbá váltak a szándéknyilatkozat aláírása után, de nem csüggedt a Nabucco West szóvivője, Christian Dolezal sem. Mint az orosz lap idézi: „egyelőre a Nabucco jogi előkészületei állnak a legjobban, vagyis még most is erős pozíciói vannak a TAP-pal szemben”.

Bármelyik cső épül is meg, csökkenteni fog az orosz gáz – ma több mint 30 százalékos – európai piaci részesedésén. Hat uniós ország szinte kizárólag orosz gázt használ.

A TAP részvényesei a svájci EGL AG (42,5 százalék), a norvégiai Statoil (42,5 százalék) és a németországi E.On (15 százalék). A Nabuccóban a bulgáriai EAD, a romániai Transgas, a magyarországi FGSZ Földgázszállító és az ausztriai OMV tulajdonosok. A magyarországi partner a költségek finanszírozását célzó, legutóbbi alaptőke-emelésben nem vett részt, emiatt csökkent a többiekével addig azonos hányada.

Az EU és Oroszország közötti energiaügyekkel kapcsolatos feszültség szeptemberben újra lángot kapott, amikor Brüsszel versenyügyi vizsgálatot indított az orosz állami tulajdonú Gazprom vállalat ellen. A vád szerint a társaság visszaélt piaci erőfölényével egyes uniós tagországokban.

Végül az a gázvezeték épül majd meg, amelyik jobban elnyeri az azeri konzorcium tetszését.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.