Édesipar Jóváhagyta az ukrán versenyhivatal azt a fél évvel ezelőtt kötött adásvételi megállapodást, melynek révén az 1996-ban alapított helyi Roshen csokoládégyáré lett a budapesti Bonbonetti Choco Édesipari Kft. több mint 50 százaléka. Sánta Sándor, a Bonbonetti Choco ügyvezető igazgatója erről június negyedikén kelt levelében úgy tájékoztatta kereskedelmi partnereit, hogy stratégiai megállapodást kötött a világ egyik legnagyobb édesipari cégével, a Roschennel. A több mint tízezer alkalmazottat foglalkoztató, közel 1,2 milliárd dolláros árbevételű Roshen a világ 15. legnagyobb édességgyártó vállalata – olvasható a Bonbonetti Choco honlapján, amely arra is kitér: az ukrán cég éves gyártási mennyisége meghaladja a 450 ezer tonnát.
Ukrán lapjelentések szerint a Petro Porosenko gazdasági miniszter érdekeltségeihez tartozó Roschen főbb piacai a FÁK- és a Balti-országok mellett az USA, Kanada és Németország. Ha viszont a magyarországi vásárlása által az unión belüli gyártónak számíthat a cég, nyilvánvalóan jelentősen emelkedhet az EU-tagországokban való értékesítése.
A Bonbonettinek is jól jött az ukrán befektető, hiszen a Cipruson bejegyzett Mabelsoft Limited mint a Bonbonetti Choco Édesipari Kft. 2007 óta egyedüli tulajdonosa, májusban úgy határozott, hogy a 2011-ben képződött 138,664 millió forintos adózott veszteségét a vonatkozó törvények által megengedett leghosszabb időre elhatárolja.
Sánta Sándor ugyanakkor tavaly decemberben a Raiffeisen CEE Private Equity Fundot jelölte meg tulajdonosként, hozzátéve: „a Bonbonetti az elmúlt tíz év alatt egyebek között annak köszönhetően állhatott át a minőségi csokoládégyártásra és hozhatott létre új termékeket, hogy a tulajdonos évente átlagosan egymillió eurót engedélyezett a beruházásokra."
Az ügyvezető igazgató korábban azt is elmondta lapunknak, hogy a tavaly szeptemberben bevezetett chipsadó miatt – amely az áfaalapképző, ráadásul az így kijött összegre a kereskedelem is ráteszi az árrést – a három telephelyen 600 saját dolgozót foglalkoztató Bonbonetti csoport az elmúlt ősszel közel hetvennel csökkentette létszámát és lemondott arról, hogy 450 millió forintért új desszertgyártó gépsort telepítsen a 90 fős nagykanizsai gyárába. A tervezett beruházás 50 új munkahelyet teremtett volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.