BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jönnek a kapacitástenderek

Növelné a gázellátók közötti versenyt az a tervezett uniós szabályozás, amely szerint aukciókon lehetne hozzáférni az európai gázvezeték-kapacitásokhoz. A változás révén az orosz Gazprom teljes hozzáférést szerezhetne az Északi Áramlat gázát továbbszállító Opal vezetékhez

Az Európai Unió éppen olyan változtatást tervez a területén lévő gázvezetékek hozzáférésében, amilyet a Kommerszant szerint Oroszország is javasol: a szállítóknak aukciókon kellene versenyre kelniük az általuk igényelt csőkapacitások használatáért. Egy ilyen rendszerben a Gazpromnak lehetősége nyílna a németországi Opal gázvezeték teljes használatára – amelyen keresztül az Északi Áramlaton Oroszországból érkező energiahordozót továbbítják –, mert nemigen kell más érdeklődőktől tartania. Ám meg kellene osztania másokkal a még felépítendő Déli Áramlat kapacitásait.

Az aukciós rendszert előíró uniós törvény az Itar-Taszsz szerint ez év szeptemberében születne meg, 2015. novemberében lépne hatályba, és 2016. márciusától indulnának az árverések. A készülő szabályozás szerint, amelyen az európai gázhálózatok rendszerirányítóinak szervezete, a ENTSOG és az Európai Bizottság dolgozik, a Platt értesülése szerint a rendszerüzemeltetőknek évente kellene árverésre bocsátaniuk a kapacitásaikat, egy-egy így születő szerződés legfeljebb 15 évre szólhat. A projekt a monopolhelyzet elkerülését célzó, az EU által már elfogadott 3. energiacsomag része. A cél, hogy a gázvezetékekhez való hozzáférés átláthatóbb és diszkrimináció-mentesebb legyen.

A 3. csomag már most is arra kötelezi a vezetéktulajdonosokat, hogy több gázkereskedő cég számára biztosítsanak kapacitásokat, de ennek az orosz lap szerint még nincs meg a szabályozási háttere.

Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis vezetője szerint az aukciós rendszerrel a vezetéküzemeltetők és -tulajdonosok jobban járnak, mint a fix szállítási tarifákkal. Viszont a kereskedők bajba kerülhetnek Tatjana Mitrova, az Orosz Tudományos Akadémia Energiakutató Központjának vezetője szerint, például, ha a szállítási szerződésük hosszabb, mint a vezetékhasználati. Az is kérdéses, hogy a több országon keresztül szállított gáz esetében a kereskedő minden országban le tudja-e kötni a szükséges kapacitást.

Magyarországon jelenleg úgynevezett időablakos kapacitás értékesítés folyik az FGSZ Földgázszállító Zrt-től kapott tájékoztatás szerint. Ebben a rendszerhasználóknak attól függően, hogy egy évig, egy hónapig vagy egy napig akarják használni a rendszert, egy megadott időablakon belül kell jelezniük ezt az igényüket. Ezen igényeket az FGSZ összesíti. Ha az összesített igény egy betáplálási vagy kiadási ponton meghaladja a rendszer rendelkezésre álló kapacitását, akkor a túljegyzést aukció keretében oldja fel. Vagyis a teljes folyamat kettő vagy három lépésből áll: igénybejelentés, elsődleges elbírálás, esetleg aukció. Minden lépést törvények és szabályzatok írnak le.

Már folyik az FGSZ kísérleti projektje

Az FGSZ is részt vesz az uniós rendszerhasználati szabályok kidolgozásában. Ennek egyik fejezete a határkeresztező kapacitásainak kiosztását írja le, és 2015. novembertől kötelezően alkalmazandó. Az egységes eljárást az EU-n belüli határponton azonos időben és ütemezésben kell lefolytatni, lépcsőit egy online aukció fogja össze. Az FGSZ Regional Booking Platform néven már kifejlesztett az új szabályok szerinti kapacitás kiosztásra egy alkalmazást.

Ezzel, a romániai Transgaz bevonásával kísérleti projektet indított az eljárás és a platform törvényes határidő előtt történő bevezetésére. Ez a négy hivatalos kísérleti projekt egyike.

Ezzel, a romániai Transgaz bevonásával kísérleti projektet indított az eljárás és a platform törvényes határidő előtt történő bevezetésére. Ez a négy hivatalos kísérleti projekt egyike. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.