BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A rendszeres szűrés életet ment

Ötven felett minden második férfi felismeri magán a prosztata-megnagyobbodás tüneteit, 80 felett az arány már 80 százalék. Fontos lenne, hogy senki ne vegye félvállról a tüneteket. A szűrés pedig akár életmentő is lehet

Prosztata szűréssel, az idejében felfedezett bajjal a folyamat jól kontrollálható, az idejében felismert rosszindulatú elváltozás sikeresen kezelhető.

Kicsi, de fontos A prosztata (dülmirigy) a szerv tömörsége miatt kitapintható a végbélen keresztül, és duzzanata következtében kisebb-nagyobb mértékben beszűkítheti a rajta áthaladó húgycsövet, ezt tapasztalhatják a prosztata-megnagyobbodással küzdő férfiak vizeletürítési panaszaiknál – foglalja össze a kisebb elváltozás lényegét dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológus szakorvosa.

A prosztata növekedése bizonyos mértékig együtt jár a korral, már csak a hormonális változások miatt is, de ez nem feltétlenül jár együtt vizelési panaszokkal. Ha azonban a prosztatán áthaladó húgycső összenyomódik, ez fokozatosan elzárja a vizelet útját, és a húgyhólyag izomzatának egyre nagyobb erő szükséges, hogy átpréselje a vizeletet. Az erőltetés miatt az izomzat megvastagodhat, a hólyag falában hegesedés alakulhat ki és csökkenhet annak összehúzódó képessége is. Márpedig ez vizeletpangáshoz vezet, amely ha eléri a vesét, akár vesefunkció csökkenés is létrejöhet, és fertőzött vizelet kialakulásához, kőképződéshez vezethet.

Szükséges, de kicsit kellemetlen Urológus-szakorvos végzi a prosztata manuális vizsgálatát. Nyomásra kevés folyadékminta is kipréselhető, amely utóbb bakterológiailag elemezhető, ilyenkor gyulladást okozó kórokozók után kutatva. A prosztata nyomásra való érzékenysége eleve gyulladásra utalhat. Ugyancsak fontos vizsgálat a véranalízis, amelynek során elsősorban a PSA szintet (prosztata specifikus antigén) elemzik. Ez az érték a jóindulatú megnagyobbodás esetén is nagyobb lehet, így mindenképpen fontos mérőszám. További kontrollvizsgálatok is végezhetők, ilyen a prosztata ultrahang-vizsgálata, a számítógépes vizeletáramlás-vizsgálat.

Daganat, de jóindulatú A jóindulatú megnagyobbodás enyhébb eseteiben az úgynevezett fitoterápiás kezelések jó hatásúak. Ajánlottak a törpepálma-, a csalángyökér-, a tökmag-, vagy a rozspollen-kivonatok, ezek tartós szedés esetén fejtik ki kedvező hatásukat. Kifejezett vizeletürítési tünetek esetén a tünetek súlyosságától és a prosztata méretétől függően két szintetikus gyógyszercsoport hatásosan alkalmazható. Az egyik a prosztata méretét nem csökkenti, csak a feszülést szünteti, míg a másik csoport gyógyszerei a prosztata méretének kisebb csökkenését is eredményezik. Előrehaladott, gyógyszeres kezelésre nem reagáló, szövődményeket, esetleg teljes vizeletelakadást okozó megnagyobbodás esetében a prosztata teljes vagy részleges műtéti eltávolítása kerül szóba. Ahogy a rosszindulatú megnagyobbodás kezdeti stádiumában is a radikális prosztataeltávolítás (akár hasi, akár laparoszkópiás műtéttel) a nagyobb baj megelőzésének lehetősége. Adott stádiumban a sugárkezelés is gyógyulást eredményezhet. Bizonyos esetekben a prosztatarák hormonkezelését választja az urológus és az onkológus szakorvos, de ez csak a rosszindulatú folyamat tartós, gyógyszeres blokádját eredményezi, a beteg rendszeres ellenőrzést, kezelést igényel.

Figyelmeztető tünetek: baj van!

Ha vizeletürítési problémák lépnek fel, érdemes felkeresni az urológust. A jellegzetes tünetek: gyakori, sürgető vizelési ingerek, vizeletürítési nehézség, esetleg vizeletelakadás, szakaszossá váló vizelés illetve az utócsepegés.

Ha a prosztata akut gyulladása zajlik, előfordulhat láz, hidegrázás, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalom, azonban a krónikus gyulladás tünetei nem ilyen feltűnőek és erőteljesek. A gyulladást okozhatják nemi úton terjedő baktériumok (ezért a sűrű partnerváltás kifejezetten kockázatos), húgyúti fertőzés, de sok esetben nem mutatható ki kórokozó.

A kivizsgálás a legenyhébb panasz esetében is elengedhetetlen.



Ha a prosztata akut gyulladása zajlik, előfordulhat láz, hidegrázás, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalom, azonban a krónikus gyulladás tünetei nem ilyen feltűnőek és erőteljesek. A gyulladást okozhatják nemi úton terjedő baktériumok (ezért a sűrű partnerváltás kifejezetten kockázatos), húgyúti fertőzés, de sok esetben nem mutatható ki kórokozó.

A kivizsgálás a legenyhébb panasz esetében is elengedhetetlen. A megelőzés már fél sikernek számít A prosztata rendszeres kiürítése pozitív hatással van a szervre, így az aktív nemi élet kifejezetten terápiás hatású. A megelőzésben fontos szerepet játszik még a monogám párkapcsolat, a rendszeres testmozgás, az étrendbeli tudatosság is. Ez utóbbi magában foglalja az alkohol, főként a tömény szeszek kerülését, a csípős ételek mérséklését, a telítetlen zsírsavak beillesztését az étrendbe, főként olajos magvak és tengeri hal formájában.

A tökmag, a kisvirágú füzike jótékony hatásai is közismertek. 50 év felett azonban ajánlott az évenkénti urológiai szűrés, megelőzhető vele a folyamatok romlása.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.