BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan védekeznek a bálnák a lesülés ellen?

biológia Nincs tollazatuk, sem bundájuk, bőrük pedig hasonlít az emberéhez. Felmerül akkor a kérdés: hogyan védik magukat a bálnák a nap okozta leégés ellen. Ezt akarta megtudni egy brit–mexikói kutatócsoport. Három éven keresztül figyeltek meg 184 kék bálnát, ámbráscetet és barázdás bálnát, bőrmintákat vettek, ezeket mikroszkóp alatt vizsgálták. Eközben kiderítették, hogy a különböző bálnafajok nagyon eltérő módon védekeznek a napsugárzás ellen.

A kék bálnák például sötétkék színt öltenek – az erőteljesebb melaninpigmentáció révén. Úgy, ahogy az emberek, éppen csak a bőrük más alapszínű. A barázdás bálnák ezzel szemben év közben alig változtatják a színüket. Ennek oka, hogy a bőrük – az afrikai emberekéhez hasonlóan – amúgy is nagyon sötét, védelmül a trópusi erős UV-sugárzás ellen.

Az ámbrásceteknek megint saját módszerük van a leégés elkerülésére: a túl erős UV-sugárzás hatására bőrükben két javítógén aktiválódik, amelyek ellensúlyozzák a bőrkárokat. Ez az ámbráscet számára fontosabb, mint más bálnafajoknál: ők maradnak fenn legtovább a víz felszínén, és így ők vannak legtovább kitéve a napsugárzásnak, akár hat órán át is.

Vajon a bálnák mechanizmusai a jövőben is megvédik az állatokat a bőr károsodásától? A hároméves megfigyelési időszakban a sejtkárosodások megduplázódtak, sőt, a hólyagképződés több mint megháromszorozódott. Ennek oka valószínűleg a vékonyabb ózonréteg, amely nem veri vissza kellőképpen az UV-sugárzást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.