BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bányászjövő: együtt az új munkahelyekért

Tatabányán megalakult az Észak-Dunántúli Nemzetközi Bányászati Klaszter. A társulás alapítói fő célként a régióban új munkahelyek teremtését nevezték meg

Harminchárom alapító és tizenhét pártoló taggal megalakult a tatabányai önkormányzat tanácskozó termében az Észak-Dunántúli Nemzetközi Bányászati Klaszter. Az eseményen részt vett Kasó Attila, a hazai bányászat jövőjével kapcsolatos témák miniszterelnöki megbízottja, Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke és Nagy Lajos, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE) elnöke is.

Az alakuló ülésig tartó előkészületekről dr. Korompay Péter okleveles bányamérnök, az OMBKE dorogi szervezetének titkára tájékoztatta a megjelenteket. Mint elmondta, már régen várták, hogy információkat kapjanak a kormányzattól a bányászkodás jövőjéről kapcsolatos elképzeléseiről. Ugyanakkor már most hozzáláttak a szakma jövőjének tervezéséhez. Jelezte, a klaszterekként alakuló társulások olyanok, mint az ujjlenyomatok. Nincs közöttük két egyforma. Adott térségre vonatkozóan kell megtalálni a legjobb megoldásokat a kitűzött célok eléréséhez. Ezt szolgálja az alapító okirat, a működési szabályzat.

– Nem alvó klaszterünk lesz, mi dolgozni akarunk – szögezte le dr. Korompay Péter.

Az első döntések között szerepelt, hogy az Észak-Dunántúli Nemzetközi Bányászati Klaszter tanácsának elnökévé megválasztották Schmidt Csabát, Tatabánya polgármesterét. Alelnök lett Holl Józsefné, az esztergomi EUROKT-Akadémia Szakképző Iskola igazgatója, Bársony László, az OMBKE tatabányai szervezetének elnöke és dr. Korompay Péter. A klaszter gesztori szervezetének létrehozására Glevitzky István, a fővárosi székhelyű G.I.T.A3 Kft. ügyvezetője, az OMBKE dorogi szervezet elnöke kapott megbízást. A szénbányászati munkabizottság megszervezésére dr. Vojutzky Pétert, az Auroma Kft. ügyvezetőjét kérték fel. Az alakuló közgyűlés javaslatai között szerepelt az is, hogy országos szinten jöjjön létre a Bányász Klaszterek Tanácsa.

Az Észak-Dunántúli Nemzetközi Bányászati Klaszter az alapító okirat megfogalmazása szerint azért jött létre, hogy fejlesztési elképzeléseiken keresztül a tagok új munkahelyeket teremtsenek a régióban. Ehhez kapcsolódóan a földtani vagyon – szén, víz, kavics, kő, homok – kitermelését, hasznosítását, az ehhez a ténykedéshez kapcsolódó iparági csoportok fejlődését szeretnék segíteni.

A hozzászólók sorában Schmidt Csaba megköszönte a klaszter megalakításának előkészítésében feladatokat vállalók munkáját és a bizalmat, hogy megválasztották a klasztertanács elnökévé.

– Egy olyan gazdag bányászmúltú település, mint Tatabánya polgármesterként nem tehettem mást, mint, hogy elfogadtam a felkérést egy újabb feladatra – mondta el a megyeszékhely önkormányzati vezetője.

Jelezte, már rövid időtávon belül is lehetőségeket kínál a bányagépek gyártása, forgalmazása, amelyhez a szakmai alapok adottak a térségben. A hagyományos bányász köszönést idézve, azzal zárta gondolatait, hogy a jó szerencsére változatlanul szükség van a sikeres munkához.

Glevitzky István is megköszönte a bizalmat, aztán gyorsan egy gyakorlatias elképzeléssel állt elő. A klaszter tagjainak képviselői rövid időn belül találkozzanak újra, mindenki jelezze, hogy milyen pályázati elképzeléseik vannak.

Az Észak-Dunántúli Nemzetközi Bányászati Klaszter Alapítói

Annavölgy Község Önkormányzata, ASG Gépgyártó Kft. (Tatabánya), Auroma Kft. (Budapest), Carbonex Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Vértesszőlős), Dorogi Ipartestület, Dunaújvárosi Főiskola, Északdunántúli Vízmű Zrt. (Tatabánya), EOSZÉN Kft. (Bakonyszentkirály), EUROKT-Akadémia (Esztergom), Gabroplus Kft. (Csolnok), Geoszféra Kft. (Tata), Geo-Triplán Mérnöki Stúdió Kft. (Tatabánya), G.I.T.A.3 Kft. (Budapest), KEDDO S.R.L. (Románia), Kiss Csaba okleveles bányamérnök (Vértesszőlős), Kvarchomok Kft. (Sóskút), Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (Budapest), Magyar Mérnöki Kamara Szilárdásvány Bányászati Tagozata (Budapest), Nemzetközi, Oktatási, Innovációs és Gazdasági Magyar-Mongol BIG BRIDGE Klaszter, Országos Fémipari Ipartestület (Dorog), Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE), az OMBKE dorogi, oroszlányi és tatabányai szervezete, dr. Petrar Adrian bányaigazgató (Románia), PROFI-T Könyvelő Iroda Kft. (Esztergom), Sóki Imre okl. bányageológus mérnök (Tatabánya), Számel János okleveles bányagazdasági üzemmérnök (Dorog), Tatabánya Erőmű Kft., Tatabánya Város Önkormányzata, Techno-produkt Kft. (Dorog), Tokod Nagyközség Önkormányzata, Wildhorse UCG. Kft. (Budapest).




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.