Azért ez a kedvezményezett korosztály, mert az oltás akkor fejti ki leginkább a hatékonyságát, ha a védettség a szexuális élet megkezdése előtt kialakul. Az oltási kampány várhatóan ősszel kezdődik. A vakcina nem lesz kötelező, csupán „kötelezően felajánlandó”.
A nettó 1,7 milliárd forint összértékű tenderen, mint az ÁNTSZ-nél fogalmaztak, a gyorsabb törzskönyvezés döntött a GSK oltóanyaga mellett. A megrendelésért – amint az Országos Tisztiorvosi Hivatal sajtótájékoztatóján közölték – ringbe szállt az MSD is. A döntő szempont az volt, hogy a tendereztetés alatt a GSK-nak már törzskönyvezték a két dózisból álló HPV-ellenes vakcináját, a konkurenciának viszont a három dózisból álló sorozata volt engedélyezve.
Az első dózist októberben, a másodikat 2015 áprilisában adják be azoknak, akik élnek a lehetőséggel. A szakemberek azt remélik, hogy az oltások ingyenessé tételével jelentősen csökken majd Magyarországon a méhnyakrákos esetek száma: jelenleg évente 1500 méhnyakrákos megbetegedést regisztrálnak, és évi fél ezren halnak meg a betegségben, ami az európai átlag két és félszerese.
Európában Magyarország a huszadik ország, ahol működtetnek HPV-elleni oltási programot. A világban csak 2006 óta oltanak a vírus ellen, és a vizsgálatok szerint a 9,5 évvel ezelőtti oltások is száz százalékban védenek, így remények szerint akár élethosszig tartó megelőzésre is alkalmas a Magyarországon ősztől kapható oltás. A tizenkét éves lányok a házi gyermekorvostól vagy az iskolaorvostól kérhetik majd a térítésmentes védőoltásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.