A nyár közepe óta már 23 engedély nélküli szerencsejáték-szervezéssel foglalkozó honlap ideiglenes blokkolásáról döntött a NAV, de összesen már 50 online fogadóiroda hozzáférhetetlenné tételét rendelték el. Eddig akadálytalanul haladt a blokkolási hullám, de a külföldi engedéllyel rendelkező online szerencsecégek pert indítottak Magyarország ellen. Emiatt pedig például az elsők között letiltott Bwin és Unibet újra elérhető lett. „A szolgáltatók szerint a magyar blokkolási eljárás ellentétes az Európai Bíróság szabályaival, mely alapján egy nemzet hatósága kizárólag nemzeti érdekek alapján nem korlátozhatja azon szervezetek működését, melyeknek EU országban kiadott szerencsejáték liszenszük van” – írta a Fortunaweb.hu szakportál.
A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság hatáskörébe tartozó perek miatt az online fogadási oldalak tervezett megadózatása garantáltan elhúzódik. A Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSZSZ) már a blokkolási folyamat elején azon a véleményen volt, hogy a jelenlegi technikai eszközökkel gyakorlatilag megoldhatatlan a szolgáltatók letiltása.
„Magyarországon több mint egy évtizede működnek, minden adó, járulék vagy egyéb a közterhekhez befizetése nélkül illegálisan az online cégek, döntően offshore területről kiindulva és az ottani szabályoknak megfelelve. A működés helyéről a játékosok elvesztett pénzét gibraltári vagy máltai bankokba utalva jutottak jelentős profithoz” – magyarázta lapunknak Schreiber István. Az MSZSZ elnöke szerint ezt az illegálisan szerzett vagyont tudnák majd legális vállalkozásba áttenni.
A többször módosított törvény jelenlegi verziója szerint a legális távszerencsejáték szervezéshez évente mintegy 100 millió forint lenne a koncessziós díj, 15 százalék a játékadó és 2,5 százalék a felügyeleti díj. Kérdés, hogy a blokkolt, majd újra elérhetővé vált oldalak tulajdonosai közül hányan fogadják el ezeket a szabályokat. Egy másik törvényes út szerint pedig az élő kaszinókhoz hasonlóan megbízhatósági alapon is engedélyhez juthatnak majd a szerencsések.
Az adóhatóság korábban a PokerStars blokkolását is elrendelte. „Nagy horderejű döntésről van szó, ami mintegy 200 ezer online regisztrált magyar játékost érinthet” – mondta lapunknak Tatár Gergely. A Magyar Póker Szövetség elnöke hozzátette: szerinte a hobbijátékosokat riaszthatja el a szigorítás, akik sokan vannak, de a forgalomnak mindössze a 20-30 százalékát adják. Tatár Gergely attól tart, ha a hatóság rájön, hogy a blokkolás csak félig-meddig megoldás, akkor a banki ki- és befizetéseket is letiltják. „A magyar piac nagyon kicsi a nemzetközi cégnek, ezért szerintem nem fogják elfogadni, hogy adózzanak, ezért inkább lemondanak a magyar játékosokról” – fogalmazott.
A Szerencsejáték Zrt is úgy látja, hogy az online fogadóirodák ellentmondásos működése továbbra is az európai szerencsejáték-piac egyik legnagyobb problémája. „Mivel az online póker nemzetközi szinten veszített a népszerűségéből, a fókuszba a sportfogadási piac újraosztása került. Az online fogadások kockázatát a fogadási csalásokkal kapcsolatos botrányok jelentik, amelyeknek alapja a szerencsejáték piac globalizációja” – fogalmaznak éves jelentésükben. Az állami vállalat szerint mivel az internetes fogadóirodák adóterhelése lényegesen alacsonyabb, behozhatatlan előnyben vannak a helyi szolgáltatókkal szemben. A cég is felhívta arra a figyelmet, hogy nincs egységes európai álláspont: míg egyes európai országok a hazai piac védelmében továbbra is tiltják a külföldiek számára online fogadóirodák működtetését, mások a helyi engedélyhez és adózáshoz kötött korlátozott piacnyitás mellett döntöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.