A dohányipari dolgozók egész napos forgalomlassító demonstrációja ellenére tegnap a parlament megszavazta a dohánytermék-kiskereskedelem integrált ellátásához szükséges törvényt. Így a trafikok 2015 szeptemberétől már kizárólag állami vagy azzal szerződésben álló dohány-kiskereskedelmi ellátóktól vásárolhatnak dohányterméket. Már csak az a kérdés, hogy az ágazati miniszter miként kívánja majd kiválasztani ezt a céget: az állam maga is gyakorolhatná a tevékenységet erre alapított saját cége útján, megbízhatónak ítélt társaság ajánlatát is elfogadhatja pályázat lebonyolítása nélkül, és nyilvános koncessziós pályázatot is kiírhat. Ráadásul a jövőben nem lesz egyszerű változtatni a törvényen, mert a kétharmados többséget igénylő sarkalatos törvények közé is beemelték a jogszabályt. A központi elosztónak az ország valamennyi nagykereskedőjével szerződést kell kötnie, akik kötelesek mindenkor akkora készletet biztosítani, illetve az ellátónál fenntartani, amely legalább 15 százalékkal meghaladja a forgalmazott dohánytermékek kétheti átlagos kiskereskedelmi értékesítési mennyiségét. Az ellátónak 60 napja lesz kifizetni a nagykereskedők által kiállított számlákat, míg a trafikoknak a számla kiállítását követő 15 napon belül kell fizetniük az ellátónak. Seszták Miklós fejlesztési miniszter a változtatásokat azzal indokolta, hogy a trafikok a nagykereskedők „kereskedelmi kényszerítő eszközei” miatt nem tudnak a piaci és a fogyasztói érdekeknek megfelelően működni.
A Dohányipari és Dohánykereskedelmi Dolgozók Szakszervezete szerint mintegy 1200 dohányipari értékesítésben és logisztikában foglalkoztatott munkavállalót fenyeget az állami trafikellátó bevezetése, hiszen a dohányvállalatokat értékesítési hálózatuk felszámolására kötelezik. „Az új rendszer működtetéséhez a dolgozók töredékére lenne csak szükség, így emberek tömegei maradnak majd munka nélkül” – közölték. A trafikosok azonban nem egységesek, hiszen a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete korábban kifejtette: a szállítók és kiskereskedők szerződéses kapcsolata az utóbbi időben olyan mértékben egyoldalúvá vált a szállítók javára, hogy az már-már veszélyeztette a trafikosok megélhetését, a dohányboltjaik működését.
A dohányipari vállalatok álláspontja szerint pedig az intézkedés felesleges, költséges, bonyolulttá teszi a kiskereskedelmi ellátást, valamint sérti a szabad verseny és a vállalkozás szabadságának jogát, emellett az uniós és hazai versenyszabályokat is.
Az biztos, hogy drágább lesz a cigaretta, ugyanis a parlament tegnap növelte a dohánytermékek jövedéki adóját. Az adó mértéke áprilistól a cigarettára 15 700 forint ezer darabonként és a kiskereskedelmi eladási ár 25 százaléka, de legalább 28 ezer forint ezer darabonként. A második lépésben pedig az adó mértéke júliustól a szivarra, a szivarkára a kiskereskedelmi eladási ár 14 százaléka, de legalább 4000 forint lesz ezer darabonként. Ma is napirenden lesz még a dohányipar: megszavazhatják a dohánycégek egészségügyi hozzájárulását, amely leginkább a Philip Morrist érinti majd kellemetlenül. A hozzájárulás alapja továbbra is a dohánygyárak 2014-es adóévben elért nettó árbevétele lenne.
Elindult a Dohánybolt Portál
Felkerült az NDN Zrt. honlapjára a cégnél foglalkoztatottak létszáma és személyi juttatásai. Ebből kiderült, hogy az idei harmadik negyedévben a társaság hat vezetője összesen 15,8 millió forintot keresett. Gyulay Zsolt vezérigazgató mellett Andrásik Sándorné operatív vezető és Polacsek Eszter gazdasági vezető tölti be a legfontosabb pozíciókat. Az NDN-nek 26 munkavállalója van, ők a negyedévben 31,2 millió forintot kerestek. A felügyelő bizottsági tagság viszont nem fizet túl jól: ketten 674 ezer forint tiszteletdíjat kaptak. Elindították a Dohánybolt Portál oldalát, így segítve a trafikok adminisztratív működését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.