A december 1-ji határidőre sem indult el a magyar-szlovák összekötő gázvezetéken a tesztüzem, pedig az érintett kapacitásokat már meghirdette a cső magyarországi szakaszáért felelős Magyar Gáz Tranzit Zrt. (MGT). A késlekedés okára a társaságtól lapzártánkig nem kaptunk választ, kereskedői forrásból azonban felhívták lapunk figyelmét: hiányzik az MGT honlapjáról az az informatikai platform, amelyen a kereskedők rögzíthetik kapacitásigényeiket. A magyar-szlovák tranzitvezetéken a hivatalos bejelentés szerint júliusban kellett volna indulnia a tesztnek, de úgy tudjuk, hogy a legelső dátum március volt.
Az MGT-n kívül lehetne probléma persze a szlovákiai rendszerüzemeltetőnél, az Eustreamnél vagy a hazai nagynyomású hálózatot irányító FGSZ-nél is, de mindkét helyen arról tájékoztatták a Világgazdaságot, hogy a maguk részéről készen állnak. Az Eustream szóvivője, Vahram Chuguryan azt válaszolta, a próbaszállítás a részükről bármelyik pillanatban elindítható. Magyar partnereik egyébként biztosították őket arról, hogy az éles üzem is elindulhat 2015. január 1-jén. Az ekkortól igénybe vehető kapacitásokat az Eustream és az MGT is hirdeti a honlapján. Az Eustream több érdeklődőt regisztrált a vezeték lehetséges használójaként, de a szóvivő még nem közölhetett róluk részleteket.
Az FGSZ Vecsés 4 hálózati pontja – ott végződik az összekötő vezeték – szintén üzemkészen várja a gázt. A társaság rendszerében december 1-re rögzítették a szállítások megkezdéséhez szükséges rendszerhasználói kapacitásokat is, mindazonáltal a tesztszállítások megindításáról nem tájékoztatták őket sem az érintett rendszerhasználók, sem a csatlakozó rendszerüzemeltető. (Az FGSZ által építendő Városföld-Győr vezetékről a közelmúltban Siófokon rendezett gázkonferencián felmerült, hogy elvileg kiválthatná a Déli Áramlat egy szakaszát. Lefektetésének engedélyezését azonban éppen a Déli Áramlat tervei miatt halasztotta későbbre a MEKH, de az orosz Gazprom is ragaszkodik hozzá, hogy 50 százaléka legyen a Déli Áramlat minden szakaszában.)
A magyar-szlovák interkonnektor üzembe helyezésével újabb irányból és újabb mennyiségű gáz érkezhet Magyarországra, ami nagyobb versenyt, ezzel alacsonyabb árakat is ígér. Ez azonban rossz hír azoknak az importőröknek, amelyek lekötötték a nyugat felőli behozatalt lehetővé tévő HAG vezeték kapacitásait, mert a rivális útvonal megjelenésével leértékelődik az ebből adódó pozíciójuk. E csövön jellemzően olcsóbb gáz hozható be, mint kelet felől, jelenleg mégis csak harmadannyi gáz érkezik be rajta az országba, mint amennyire a vezeték fizikailag képes. Mellesleg, nincsenek csúcsra járatva a kelet felőli importkapacitásaink sem.
Nullára csökkent a gáz betárolása
A nemzeti fejlesztési miniszter szerint akkor mehet újból gáz Magyarország felől Ukrajnába, ha megteltek a tárolóink. Amikor Seszták Miklós ezt bejelentette, már a negyedik napja 59,3 százalékon stagnált a Magyar Földgáztároló Zrt. létesítményeinek töltöttsége a növekvő kitárolás és a csökkenő betárolás miatt. Azóta már csökken is a mennyiség, a töltöttség pedig egyre közelebb kerül az 58 százalékhoz. A múlt péntektől vasárnapig egyetlen molekula gázt sem spájzoltatott be senki, viszont november 25. óta naponta háromszor annyi gázt vesznek ki, mint az előző héten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.