Tegnap közel kétmillió köbméter földgázt fogadott az FGSZ Zrt. vecsési gázközpontja a magyar-szlovák összekötő gázvezetéken. Ez még csak a próbaüzem, amelynek első szállítására már tavaly december 29-én sor került, a hónap második felében pedig volt példa néhány ellenkező irányú szállításra is. Szintén tegnap a Magyar Gáz Tranzit Zrt. (MGT), a cső magyarországi szakaszának tulajdonosa „erős fény és hanghatással járó” tisztítást (fáklyázást, görényezést) végzett a szadai kompresszorállomáson. E létesítmény műszaki problémái nem lehetett a vezeték kereskedelmi üzemét megindítani a 2015. január 1-i határidőre.
A tisztítás a teszt legutolsó művelete. A teszt kedvező eredményeire alapozva az MGT kérheti a Budapesti Bányakapitányságtól a vezeték üzembevételének engedélyezését, majd a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH) a kereskedelmi üzem megindításának jóváhagyását. Szüksége van még egy uniós tanúsításra is, amelyhez szintén meg kell szereznie egy MEKH-határozatot.
A tranzitvezeték térségi stratégiai súlyát az adja, hogy a cső része az Észak–Dél gázfolyosónak, amelynek kiépülésével javulhat a környező országok gázbiztonsága. Közelgő üzembe helyezésének azonban kézzelfoghatóbb a belpiaci jelentősége: a vezetéken behozható gáznak köszönhetően kínálativá válhat a jelenleg keresleti hazai gázkereskedelem. Igaz, túlkínálat – ezzel árcsökkenés – már most is lehetne, ha az Ausztria felőli behozatalt lehetővé tévő HAG-vezeték kapacitásainak nagy részét ellenőrző MVM Földgázkereskedő Zrt. importálna is annyit, amennyire lehetősége van. (A 444.hu úgy tudja, hogy az MVM mellett – sőt, inkább helyette – a vele együttműködő MET csoport az Ausztria felőli gázbehozatal közvetlen és fő haszonélvezője.)
Információink szerint a HAG-éhoz hasonló, tehát a piaci szereplők importját erősen korlátozó helyzet formálódott a magyar–szlovák cső előzetes kapacitástenderén is (Open Season). Az eljárást azonban a MEKH decemberben érvényteleníttette. Új tender még nincs, vagyis nyitott, mely importőrök férnek majd hozzá az új húsosfazékhoz.
Lehet, hogy a gáztöbblet helyett most mégis inkább a hiányra kell felkészülni, legalábbis az orosz Gazprom első embere szerint. Alekszej Miller szerdán arról tájékoztatta az Európai Bizottság energiafelelősét, Maros Sefcovicot, hogy akadozhat az Ukrajnán keresztüli orosz gáztranzit, mert az ukrán Naftogaz kevesebb orosz gázt vásárol a Brüsszelben megállapodottnál, így gyorsan ürülnek a földalatti tárolói is. Emiatt a téli csúcsfogyasztás idején – azaz januárban és februárban – Ukrajna hozzányúlhat az Európának szánt gázhoz. Miller elmondta még, hogy a Gazprom új vezetéket építene Törökországba a Fekete-tengeren át, majd annak igénybe vételével évente maximum 50 milliárd köbméter gázt juttatna el a török-görög határra, európai vevőinek.
A GdF szállít magyar gázt a Naftogaznak
Mihajlo Junger, Ukrajna magyarországi ügyvivője nemrég azt mondta a Világgazdaságnak, hogy az ukrajnai tárolók gáza a lakosságnak éppen elég, és Ukrajna a nyugati gázt is kap. Szlovákia felől napi 29,7 millió köbmétert, Magyarország felől az év eleje óta napi 2,6 millió köbmétert. A Világgazdaság úgy tudja, az eladó a GdF, amely a MET-től vett nyugati gázt továbbítja, illetve olyat, amit a MET-től kap, mert a MET részben gázzal fizeti ki a francia céget a Dunamenti Erőműből. Lengyelország viszont december 20. táján leállította a napi 21,6 millió köbméteres ukrajnai kivitelét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.