Tavaly összesen 24263 ügyet fogadott be a Nemzeti Eszközkezelő (NET Zrt.), ebből 1700-at kellett elutasítani, jellemzően azért, mert az ingatlanok állapota nem volt megfelelő – ismertette a társaság eredményeit egy háttérbeszélgetésen Csillag Tamás vezérigazgató. A NET idei évét az ingatlanok felvásárlása és a maradék kvóta kihasználása köti majd le. 2014 végéig nem egészen 14 ezer ingatlant vettek meg, a kvóta pedig 25 ezer ingatlanról szól. Az év végéig várhatóan lezárják a már befogadott és a jogszabályoknak is megfelelő lakások megvásárlását, emellett további 2500 ingatlant vehetnek még meg. Csillag szerint több lakást is tudnának a meglévő modell alapján kezelni, egyelőre viszont nem esett szó arról, hogy a kormány a kvótát kibővítené.
A NET eddig több mint 52 milliárd forintot fordított ingatlanvásárlásra, és az idei költségvetésben további 30,3 milliárd forintot erre, emellett tavalyról is maradt még 10 milliárd forintjuk, amit erre költhetnek. A már megvásárolt ingatlanok mögött 113,5 milliárd forintnyi hiteltartozás volt, vagyis egy forint költségvetési pénzből körülbelül 2,18 forintnyi hitelt sikerült kiváltani. Csillag úgy kalkulál, hogy az év végére az összesen 90-95 milliárd forint körülire taksált költségvetésű program 200 milliárd forint körüli bedőlt lakáshitelt számolhat fel.
A NET által megvásárolt ingatlanok átlagos forgalmi értéke a hitelek folyósításakor 7,9 millió forint volt, a rajtuk felhalmozott tartozás azonban ezt jellemzően meghaladja, átlagosan 8,2 millió forintot tett ki. Az eszközkezelő ennél lényegesen kevesebbet, 3,7 milliót fizetett egy ingatlanért. A megvásárolt lakóingatlanok csaknem háromnegyede családi ház volt, mindössze 26 százalék a társasházi ingatlanok aránya. A NET lényegesen több ingatlant fogad a szegényebb megyékből, valamint a kisebb településekről, mint a nyugati országrészből, a fővárosból vagy a megyei jogú városokból.
Az átlagosan 10 ezer forintos havidíjat fizető bérlők fizetési fegyelme egyelőre viszonylag jó, a tavalyi év végéig a kiszámlázott díjak 86 százalékát befizették, az önkormányzati bérlakásoknál ez az arány 50 százalék körül van. A bérlők tizedének halmozódott fel nagyobb, negyedének kisebb tartozása az elmúlt hónapokban. A tartósan nem fizető lakóknak fel kell mondani a határozatlan idejű bérleti szerződését, eddig 400-410 esetben történt ilyen. Velük, ha vállalják a feltételeket, egyéves, határozott idejű szerződést köt az eszközkezelő, ez idő alatt törekedniük kell a tartozásuk kiegyenlítésére, és egy mentori programban is részt kell venniük. Mindössze 40 család költözött ki eddig a NET-es lakásokból. A bérlők öt éven belül vissza is vásárolhatják az ingatlant az eszközkezelőtől, eddig mindössze ketten éltek ezzel a lehetőséggel, és további öt ügy van folyamatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.