A Trump-adminisztráció a SpaceX mellett további partnereket keres az Egyesült Államokat őrző rakétavédelmi program, az Aranykupola megvalósítására, miután a SpaceX élén álló Elon Musk és Donald Trump amerikai elnök szövetsége felbomlott. A beszállítók körének kiszélesítése azt a célt is szolgálja, hogy az ország kevésbé függjön egyetlen vállalkozástól, miután a SpaceX Starlink és Starshield műholdrendszere már így is nagy szerepet játszik az Egyesült Államok biztonságának garantálásában.
A Reuters forrásai szerint a keresés más beszállítók után már azelőtt megkezdődött, hogy június 5-én egymásnak esett volna Musk és Trump, és a váltás egyik nagy nyertese az Amazon tervezett műholdas szolgáltatása, a Project Kuiper lehet. A 175 milliárd dolláros programban azonban részt vehetnek más űripari szereplők és a hagyományos hadiipari beszállítók is.
Korábban, amikor felröppentek az arról szóló hírek, hogy a SpaceX lehet az Aranykupola felhúzásának nagy nyertese, Musk arról írt az X-en, hogy a cég nem nyújtott be erre vonatkozó ajánlatot, és szeretnének továbbra is arra a célra összpontosítani, hogy az emberiséget a Marsra juttassák.
Azonban a több mint 9 ezer Starlink műhold fellövésében szerzett tapasztalatai, valamint kormányzati beszerzésekben elért eredményei miatt a SpaceX valószínűleg továbbra is megkerülhetetlen szereplő a projekt megvalósításában, annak egyes részei továbbra is Musk cégéhez kerülhetnek.
A 3 ezer műhold felbocsátását tervező Project Kuiper egyelőre csak 78 műholdat állított Föld körüli pályára, ám a céget a Pentagon már megkereste.
Januárban az Amazon ügyvezető elnöke, Jeff Bezos arról beszélt, hogy a tervek szerint a Project Kuiper főként kereskedelmi célokat szolgál, de nem zárta ki a műholdak védelmi alkalmazását sem.
Az izraeli Vaskupola által ihletett Aranykupola az Egyesült Államokat védené rakétatámadások ellen, ám annál bonyolultabb, többrétegű rendszer lenne. Az egyik forrás szerint a műholdas rétegben a Project Kuiper nagy szerepet kaphat. Azonban páratlan kilövési képességei miatt a SpaceX-nek továbbra is főszerep juthat, még ha csökkenhet is részesedése a projektből.
Tisztviselők új belépőkkel is tárgyalnak az űriparban, mint a Stoke Space vagy a Rocket Lab, melyek pályázhatnak a műholdak pályára állítására, és
a későbbiekben akár minden egyes kilövésre versenyt írhatnak ki.
A program és más katonai képességek céljából azonban a műholdak gyártásának felpörgetése is sürgető. Tavaly a kongresszus 13 milliárd dollárt különített el a műholdas kommunikációval kapcsolatos szolgáltatások megvételére, ami óriási növekedés a korábbi 900 millió dollárhoz képest.
A csillagháborús tervekből a hagyományos hadiipari cégek is kivennék a részüket, mint a Northrop Grumman, a Lockheed Martin vagy épp a L3Harris. Az utóbbi vezére, Kenneth Bedingfield szerint a cég rakétafigyelmeztető és -követő technológiája iránt óriási a kereslet, és az várhatóan nagy szerepet kap majd az Aranykupolában is.
A Northrop mindeközben űrből indított elfogó technológiával kísérletezik, és a Lockheed űripari vezetője is arról beszélt, hogy a cég kész részt venni a programban. A kezdeményezésben több, a Szilícium-völgyből indult startup is részt vehet, mint a Palantir vagy az Anduril, ám ha a projektet a Trump-adminisztráció által várt sebességgel szeretnék megvalósítani, akkor a Patriot rakétákat gyártó RTX szerepe is kulcsfontosságú a cég vezetői szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.