BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új csillag a kecskeméti flottában

Mindhárom hazai autógyár új modellekkel jelentkezik idén, kedden Kecskeméten elindult a harmadik Mercedes változat, a CLA Shooting Brake sorozatgyártása: a sportos kombi tavaszra kerül az európai kereskedésekbe

Kapacitásban és termékválasztékában is bővül a hazai gazdaság motorjának számító járműipar. Kormányzati megfogalmazások szerint az is gyakran elhangzik, hogy Magyarország Európa egyik autóipari fellegvára. A legnagyobbtól még messze vagyunk, hiszen a felfuttatott kapacitásokkal sem éri el az idei termelés a félmilliós darabszámot, ami jóval elmarad például Szlovákia tavalyi 970 ezer darabos teljesítményétől.

2014-ben a győri Audinál 135 ezer, az esztergomi Suzukinál 155 ezer, a kecskeméti Mercedesnél 150 ezer autó készült, az idei tervekben összesen félmilliós darabszám szerepel, amennyiben tovább nő a piaci kereslet. Erre mindhárom márkának van esélye, hiszen új modellekkel lép piacra, ami mindig megdobja az értékesítéseket. Az Audi a TT nyitott változatát, a Roadstert, a Suzuki egy teljesen új Vitarát gyárt, kedden pedig a Mercedesnél gördült le a szalagról a CLA Shooting Brake nevű modell, amely tulajdonképpen a már sikeres négyajtós kupé, a CLA sport-kombi változata.

Mindkettő csak Kecskeméten készül, ahol gyártják még a B-osztályt, ami viszont a testvérgyár, a németországi Rastatt termékei között is szerepel. Az új modellcsalád iránt nő minden darabja sikeres, az első-kerékhajtású kompakt autók bejöttek a Mercedesnek, a piaci kereslet miatt folyamaton nő az igény a divatos formájú kocsik iránt, melyek legnagyobb felvevőpiaca az USA, nem véletlenül Detroitban mutatták be először a kecskeméti Mercedes CLA Shooting Brake változatát.

Leginkább a kompakt gyártás bővül: a finnországi Valmet és Kecskemét után Kínában és Mexikóban is készülnek majd első-kerékhajtású, C-szegmensű autók. A ceremónia előtti sajtótájékoztatón Markus Schäfer, termelésért és beszerzésért felelős igazgatótanácsi tag elmondta, hogy részt vett a telephely kiválasztásában, ő döntött Kecskemét mellett, mert megfelelőek voltak a körülmények. Schäfer elmondta, hogy rekordévet zárt a Daimler, amiben szerepe volt Kecskemétnek is. Tavaly 24,7 százalékkal nőttek a Mercedes kompakt kategóriás modelljeinek eladásai. Az A, B, CLA és GLA autókból 463 ezer kelt el.

Arra a kérdésre, hogy milyen hatással van az elektronikus fuvarlevél januári bevezetése a Daimlerre, Markus Schäfer elmondta: nagyon érinti cégüket a szabályozást, és bár megértik az állam szándékát, de ez egy bürokratikus teher, amit nem lehet a fogyasztókra terhelni, ráadásul többletmunkát jelent a gyárnak és beszállítóknak. Adatvédelmi veszélyekről egyelőre nem tud az igazgatótanácsi tag, aki e témában tárgyal a kormányfővel.

Thomas Geier gyárigazgató elmondta, hogy tavaly 150 ezer, a gyár indulása óta 300 ezer autó készült a kecskeméti Mercedes-Benz gyárban, ezeket 180 országban exportálták. A kormánytámogatás segítette a duális képzés bevezetését és a kompakt modellcsalád bővítéséhez újabb EU-konform szubvencióról tárgyalnak a kormánnyal. A több mint kilencvenmillió eurós kedvező kamatozású exporttámogatási hitelt a kecskeméti gyár további beruházásaira fordítják.

A sajtótájékoztató után legördült a szalagról a miniszterelnök által vezetett ezüst színű Shooting Brake. Beszédében Orbán Viktor miniszterelnök elmondta, hogy a gazdasági válságot követően „végső soron a Mercedes adta meg nekünk, magyaroknak a lehetőséget” arra, hogy Magyarország visszakerüljön Európa gazdasági térképére. Magyarországon hatezer német tőkével működő cég 300 ezer magyar munkavállalót foglakoztat, tehát egymillió embert léte függ ezektől a vállalkozásoktól. A miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy eljön az idő, amikor a magyarok nemcsak gyártják, hanem majd veszik is a Mercedest. A JATO adatai szerint 2013-ban 159, tavaly 150 kecskeméti CLA modellt helyeztek forgalomba, a B osztályból tavaly 197 kelt el. Magyarországon 2014-ben 67,5 ezer új személyautó kelt el. A CLA legolcsóbb változata, a 122 lóerős teljesítményű benzin motoros modell ára 8,3 millió forint, a Shooting Brake kétszázezerrel többe kerül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.