BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az eszközök világméretű hálózata előnyös a teljes ellátási láncra

A dolgok internete (Internet of Things, a IoT) alapjaiban alakítja át a logisztikai iparágat. A következő évtizedben globális szinten 1,9 milliárd dollár nettó nyereséget hozhat a szektornak.

Az egymással összekapcsolt eszközök világméretű hálózata (a dolgok internete, IoT) alapjaiban változtatja majd meg az ellátási lánc kezelési vagy logisztikai részleggel rendelkező szervezetek működését – derül ki a DHL és a Cisco közös trendjelentéséből. Egyebek között több lehetőséget nyújt a kézbesítés során, illetve hatékonyabbá teszi a raktári műveleteket és az áruszállítást. A technológiai forradalom üzleti világra gyakorolt hatását vizsgáló trendjelentés szerint a következő öt évben a jelenlegi 15 milliárdról 50 milliárdra nő az internethez csatlakoztatott eszközök száma.

Bár még csak az IoT forradalom elején járunk, egy közelmúltban készült felmérésből kiderül, hogy 2014-ben már a válaszadók 65 százaléka alkalmazott IoT technológiákat a vállalkozásánál, szemben a 2012-ben mért 15 százalékkal. A Cisco gazdasági elemzése szerint az IoT a következő évtizedben globális szinten nyolcmilliárd dollár (mai árfolyamon számolva mintegy 2184 milliárd forint) potenciális nettó nyereséget hozhat. Ez öt fő forrásból származhat: innováció és árbevétel (2,1 milliárd dollár), eszközkihasználás (2,1 milliárd dollár), ellátási lánc és logisztika (1,9 milliárd dollár); dolgozói termelékenység javulása (1,2 milliárd dollár); valamint jobb ügyfél- és fogyasztói élmények (700 millió dollár).

A dolgok összekapcsolása lehetőséget teremt a vállalkozások gyorsabb és pontosabb döntéshozatalához. Ezek az előnyök a logisztikai lánc teljes hosszára kiterjednek, a raktári műveleteket, az áruszállítást és a küldemények végfelhasználókhoz való eljuttatását is beleértve. Hatással vannak a működési hatékonyságra, a munkavédelemre és a biztonságra, az ügyfélélményre és az új üzleti modellekre is. Valós időben figyelemmel kísérhetők az eszközök, a csomagok és az emberek értékláncban elfoglalt helye. Mérhetők ezen eszközök teljesítménye és változtathatók aktuális (vagy jövőbeli) működésük. A jelentés szerint a következő évtizedben a logisztikai iparág nagyobb működési hatékonyságot érhet el, mivel a dolgok internete valós idejű összekötetést teremt a naponta mozgatott, nyomon követett és berakodott több milliónyi szállítmány között. A raktározásban a hálózatba kapcsolt raklapok és árucikkek „okosabb” raktárgazdálkodást tesznek lehetővé. Az árufuvarozásban gyorsabbá, pontosabbá, előrejelelhetőbbé és biztonságosabbá válik az áruk nyomon követése és helymeghatározása, míg a világhálóra kapcsolt flottának köszönhetően kiszámíthatóbbá válik az eszközök meghibásodása és automatikusan beütemezhetők a karbantartási ellenőrzések. Végül pedig a fuvarozók számára a közelben lévő járművek és emberek közötti összeköttetés révén gazdaságosabbá és optimálisabbá tehető a visszaút, így növelhető a hatékonyság és javítható a szolgáltatás színvonala a szállítás utolsó szakaszában.

Az IoT technológiáinak jó részét – például érzékelőket, mikroprocesszorokat, vezeték nélküli összeköttetést lehetővé tévő eszközöket - már sok éve alkalmazzák a logisztikában. Sőt ezeket a szektor az elsők között vezette be tevékenységeiben, kezdve a szállítási folyamatot digitalizáló kézi szkennerektől a szállítmány sértetlenségét és a szállítójármű teljesítményét figyelemmel kísérő összetett szenzorokig. Ez pedig alapot teremt az IoT alkalmazások segítette okos raktárgazdálkodáshoz.

A munkaerő hálózatba kapcsolása új lehetőségeket teremt a dolgozók egészségi állapotának és kimerültségének figyelemmel kísérésére, rögzített folyamat-. Illetve raktárútvonalaik nyomon követésére, optimalizálására. A szenzorok a raktári infrastruktúrába is beépíthetők.

A magyar ágazat is profitálhat

A DHL Supply Chain szervezetének munkatársai már a közeljövőben csatlakozni fognak az IoT rendszerhez okostelefonokon, leolvasókon, okos szemüvegeken és más testen hordható eszközökön keresztül – mondta Szlukovényi Zsolt, a DHL Supply Chain Magyarország informatikai igazgatója. Ez utóbbiak új korszakot nyitnak a gépek és emberek közötti kommunikációban a raktározás területén. A Magyarországhoz hasonló országok előtt óriási lehetőségek vannak összekapcsoltságuk további növelésére. Ez elősegíti prosperálásukat a kereskedelem, az integráció és a technológia kiaknázása révén Meggyőződése, hogy az IoT a hazai piacon is érdemi szerepet játszik majd e globális átalakulási folyamatban már a közeljövőben.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.