BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eladták a TriGranit nagy részét

Megválik a TriGranit jelentős részétől Demján Sándor. A milliárdos és tulajdonostársai – Peter Munk, Csányi Sándor és az Immofinanz – a magyar GDP 60 százalékának megfelelő összegű vagyont kezelő TPG ingatlanbefektetésekre specializálódott csoportjával egyeztek meg. Az eladás nem érinti a WestEnd City Centert, a Pólus Irodaházat és a Művészetek Palotáját sem. Az ingatlanboommal számoló Demján Sándor a Gránit Management égisze alatt folytatja a fejlesztéseket.

Vélhetően Kelet-Európa legnagyobb idei ingatlanfejlesztői üzletét sikerült tető alá hoznia Demjén Sándor csapatának, amikor megállapodtak a TPG Real Estate-tel (TPGRE) a TriGranit platform, valamint a vállalat teljes lengyel, szlovák portfóliójának, illetve a magyar és a horvát projektek egy részének eladásáról. Bár a vételár természetesen üzleti titok, Szabó Zsolt, a vállalat befektetési vezérigazgatója a 8 milliárd euróra tehető kelet-közép-európai piacon legalább mintegy félmilliárd euróra – azaz mintegy 150 milliárd forintra – becsülte az ügylet értékét.

A TriGranit a leggazdagabb magyarok listáját Csányi Sándorral felváltva vezető Demján Sándor emblematikus cége, amelyet 1997-ben 2 millió dollárból alapított Peter Munkkal, az AIG-vel és az EBRD-vel. A vállalathoz kötődik a többi között a WestEnd City Center, a Pólus és a budapesti Bank Center felépítése is.

„Alapítása óta a csoport több mint százszoros profitot termelt az alapítóknak, és miközben a válság a fejlesztők 80-90 százalékát elsodorta, olyan magasra jutott, mint magyar vállalkozás még soha: 2011-ben például a harmadik legnagyobb fejlesztőként tartották nyilván Európában” – emlékeztetett Demján Sándor, a TriGranit alapító elnöke.
A TPGRE egy közel 75 milliárd dollár értékű vagyont kezelő globális befektetési alap, a TPG ingatlanbefektetésekre specializálódott csoportja. Az elmúlt hat évben mintegy 3 milliárd dollárt fektettek be észak-amerikai, európai ingatlanalapokba és társaságokba. A TriGranitból a tervek szerint a régió legnagyobb ingatlanbefektetési, -fejlesztési és üzemeltető vállalatát hoznák létre budapesti székhellyel. „A jelenlegi tulajdonosi szerkezettel nem tudtunk volna ilyen dinamikus növekedést produkálni.

A TPG az éves magyar GDP 60 százalékának megfelelő vagyont kezel” – mondta Demján Sándor, aki az ingatlanfejlesztést az autógyártáshoz hasonlította, ahol a gyártósorról legördülő terméket értékesítik. Az üzletember szerint pedig most – ahogy minden válság után és alacsony alapkamatszint mellett – ingatlanboom várható.

A nyugdíjalapok már nem tudnak csupán az állampapírok vásárlásából működni, ezért ismét központi szerephez jut a lakás- és irodapiac. A TPGRE a TriGranit rendkívüli szakmai múltjával, üzleti eredményeivel, kiváló minőségű ingatlanportfóliójával és a csoport magasan képzett, helyi ismeretekkel rendelkező csapatával indokolta a döntést. A társaságnál nagy fantáziát látnak az ingatlanszektorban, különösen a régió kedvező makrogazdasági és piaci trendjeit figyelembe véve.

A TriGranit–TPG-tranzakció, amelynek előkészítése csaknem egy évig tartott, várhatóan októberben fejeződik be. Az érintettek többször kiemelték: az eladás nem érinti a West­End City Centert, a Pólus Irodaházat és az aradi Atrium Mallt sem.

Az emblematikus társaság eladása nem jelenti azt sem, hogy Demján Sándor kiszáll az üzletből: az oroszországi ingatlanokból, a Művészetek Palotájából, a zágrábi Arena Centarból és a magyar, román, szlovén fejlesztési telkekből létrehozott portfólió ugyanis a Gránit Management égisze alatt folytatja a fejlesztéseket. Szabó Zsolt egyébként, aki a megállapodást tető alá hozta, megjegyezte: több befektető érdeklődik a WestEnd iránt is, de még nem döntötték el, értékesítik-e a komplexumot.
„Az üzemeltetésen kívül újabb projekteket tervezünk Magyarországon és külföldön is” – tette hozzá a Gránit Managementről szólva Demján Sándor, aki Csányi Sándorral karöltve kivásárolja majd a tulajdonosok közül a bécsi tőzsdén jegyzett Immofinanzot, valamint Peter Munkot. A Budapesten született, 88 éves kanadai üzletember alapította a világ legnagyobb aranybányászati cégét, a Barrick Goldot.

Távozásra késztet a zárva tartás

A TriGránit-üzletről szóló sajtótájékoztatón Demján Sándor felhívta a figyelmet arra is: ha a fejlesztéseket gátló intézkedések – köztük a plázastop vagy a kereskedelmi forgalmat visszavető vasárnapi zárva tartás – érvényben maradnak, akkor máshová viszik a pénzüket. Ezzel akár jól is járhatnak, hiszen az eddigi tapasztalatok azt bizonyították: óriási fejlődést produkáltak, amikor elhagyták az országot. Az elmúlt közel két évtizedben a TriGránit több mint 3 milliárd euró értékű befektetést hajtott végre bevásárló- és üzletközpontok építésével Pozsonyban, a lengyelországi Poznanban, Katowicében és Krakkóban.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.