Vannak vállalkozások, amelyek nemcsak az év végére, de az eredetileg jövő év elejére tervezett közbeszerzéseiket is előbbre hozták, hogy még november elseje előtt, a jelenleg hatályos jogszabály alapján tudjanak közbeszereztetni. Alig kevesebb mint két hét múlva ugyanis új közbeszerzési törvény lép életbe, amelyhez azonban még nincsenek elfogadott végrehajtási rendeletek. Magyarul nagy a bizonytalanság, mert egyelőre nem lehet tudni, hogy miként kell majd a gyakorlatban alkalmazni a jogszabályt. A végrehajtási rendeletek tervezetére senki sem akar alapozni, az a biztos, amit hivatalosan meghirdetnek. Ahogyan egy közbeszerzési tanácsadó lapunknak mondta: „Nem kaptunk időt a felkészülésre, hibázni viszont nem akarunk, ezért minden ügyfelünknek azt javasoljuk, hogy még november elseje előtt indítsák el a beszerzéseiket. A régi szabályokat, nyomtatványokat, eljárásokat ismerjük, az újakat még nem, és inkább biztosra megyünk.”
Az aktivitás látható a Közbeszerzési Értesítőben is, bár nem csupán a puszta számokat kell nézni hozzá. Ha a 2014. augusztus–október időszakot tekintjük, akkor azt látjuk, hogy idén augusztus és október között hasonló volt a közbeszerzési piac, a megjelent felhívások számát tekintve. Ugyanakkor tavaly dübörögtek az uniós pénzekhez kapcsolódó közbeszerzési felhívások, amelyek mára gyakorlatilag kifutottak, a 2007–2014-es pénzeket ugyanis 2015 decemberéig ki kell fizetni a pályázatok nyerteseinek, ez pedig elvégzett munkát feltételez. A Közbeszerzési Hatóság statisztikája jól tükrözi a helyzetet, tavaly január és június között több mint hatezer uniós társfinanszírozáshoz kapcsolódó eljárás indult, míg ez a szám az idei első hat hónapban a 2300-at sem érte el. A közbeszerzési eljárások több mint fele tartalmazott uniós forrást 2014 első felében, idén január és június között viszont csak 40 százalékuk, napjainkra pedig ennél is jobban visszaesett ez az arány.
„Igazából nem félünk, inkább bizonytalanok vagyunk. Az új jogszabály néhol sokkal nagyobb rugalmasságot ígér, mint a korábbi, más esetekben meg olyanok a követelmények, amelyeket nehéz teljesíteniük az ajánlatra jelentkezőknek” – hangsúlyozta egy közbeszerzési szakértő. Mint mondta, mindenekelőtt azt kell megérteni, hogy most tényleg kinyílik a hazai közbeszerzési piac az uniós vállalkozások előtt is. Sokkal könnyebben tudnak részt venni a magyar eljárásokban, mint eddig. Maga az egész uniós szabályozás, amely szükségessé tette az új törvény megalkotását, sok esetben kedvezőbb a nagyobb nemzetközi vállalatoknak. Nem azért, mert kivételez velük, hanem mert olyan szempontokat hoz be, amelyek eddig kevésbé voltak hangsúlyosak. Ilyenek például a környezetvédelmi vagy innovációs előírások, megfelelési ajánlattevői oldalról tehát nagyobb a bizonytalanság. De az ajánlatkérők is hajlanak arra, hogy mielőbb megjelentessék a felhívásaikat. A régi eljárásrendben otthon vannak, pontosan tudják, mit hogyan kell tenniük ahhoz, hogy az nyerje el a megbízásokat, aki nekik a legmegfelelőbb. Az új jogszabály kiskapuit még csak sejtik a piaci szereplők, a régin viszont ki-be járnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.