Lakossági is lehetne az ESCO
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságMegoldást jelenthetne a lakossági energiahatékonysági beruházások finanszírozásához az az ESCO néven ismert módszer, amelyet jelenleg a vállalati és intézményi szférában használnak. A konstrukció lényege, hogy a beruházó az érintett fejlesztés költségét nem fizeti ki közvetlenül kivitelezőnek – jellemzően nincs is rá pénze –, hanem abból törleszt, amit a hatékonysági fejlesztésnek köszönhetően megspórol (a részlet az eredeti és az új energiaszámlája közötti különbözet).
A Századvég Gazdaságkutató elgondolása szerint a megoldás bevethető lakossági energiahatékonysági beruházások esetében is. A társaságnál érdeklődésünkre közölték, hogy Nagy-Britanniába ez a módszer már működik. Nálunk főleg a fűtés-korszerűsítésekhez kapcsolódóan érdemes alkalmazni, mert itt a legnagyobbak a megtakarítási lehetőségek. A megoldással elkerülhető, hogy a beruházás miatt jelzálogot jegyezzenek be a tulajdonos ingatlanjára. A Főtáv nyitott lakossági ESCO-k indítására.


