BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyanús kép a Kinskynél

A bécsi Kinsky aukciósház a francia kormány kérésére visszavont egy tételt, mert a gyanú szerint nácik által elrabolt műkincsről van szó. A 17. századi holland mester, Bartholomeus van der Helst Férfiportéja az április 12–13-i árverésen került volna kalapács alá. A festmény Adolphe Schloss párizsi zsidó műgyűjtő kollekciójába tartozott, a gyűjteményt 1943 áprilisában kobozták el a Franciaországot elfoglaló németek, és ezt a képet elkülönítették belőle a Führer Linzbe tervezett múzeumának. A háború után állítólag ellopták egy szövetségesek által ellenőrzött raktárból.

A Schloss-gyűjtemény 333 festményt tartalmazott holland és flamand mesterektől, a francia külügyminisztérium honlapja szerint eddig 162 művet visszaszolgáltattak, hét kép esetében jogi procedúra zajlik, a többiről nem tudják, hol van. A Férfiportré a Kinsky katalógusában 30 ezer eurós becsértékkel szerepel, provenienciája szerint beadója 2004-ben vásárolta, a ház szerint jóhiszeműen. Schloss leszármazottainak ügyvédje szerint azonban akkor már nem lehetett jóhiszeműen megvásárolni egy olyan képet, amely mindegyik lopott, illetve a nácik által elrabolt műkincseket rögzítő adatbázisban szerepel. Az Artnet adatai szerint Van der Helst aukciós rekordja 2010-ben született Londonban a Christie’snél, több mint 480 ezer fontos leütéssel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.