A borús hangulat amiatt is tartós, mert egyelőre nem reménykedhetnek a gazdák javulásban. Általánosan jellemző, hogy tartósan alacsony gabonaárakra számítanak idén is a világ terménypiacain. A jó gabonatermesztőnek, de a világpiaci árakhoz igazodónak számon tartott Magyarországon is a globális trendeket követő ármozgásra kell felkészülni, ez pedig érdemi áremelkedést nem vetít előre. A háttérben a jelentős globális készletek, és az elmúlt évek alapvetően jó, egyes helyeken kiemelkedő terméseredményei állnak. A tartósan alacsonynak bizonyuló kőolajárak tovább súlyosbítják a helyzetet azzal, hogy alacsonyan tartják a helyettesítő alapanyag, a kukorica árát is. Míg évekkel ezelőtt a drága kőolaj miatt a biodízelipar szerte a világon jelentős mennyiségű kukoricát vásárolt fel, mára a kereslet visszaesésével a kukoricaárakat is padlóra küldte.
Bár a gazdák idei éve pénzügyi értelemben biztosan nem lesz kiugróan sikeres, komoly aggodalomra – legalábbis a növénytermesztésben – még nincs ok. „A tapasztalataink szerint a szántóföldeken gazdálkodó szereplők a jelenlegi alacsony árak mellett is képesek a likviditásukat fenntartani” – mondta el a Világgazdaságnak az Erste Bank Agrár Kompetencia Központjának vezetője. Hollósi Dávid lapunknak kifejtette: ennek a gazdálkodói körnek jelentős megtakarítása van, és ha mégis ideiglenes segítségre van szüksége, a stabil integrátori vagy banki kapcsolataihoz fordul.
Más a helyzet ezzel szemben, ha állattartási tevékenység is van. Az alacsony abrakárak ugyan kedvezők ilyenkor, ám az élő állatok, állati termékek ára nagyon mérsékelt szinten mozog, és semmi sem mutat az áremelkedés felé – emelte ki a szakértő. Hozzátette: a sertéstartók, tejtermelők közül sokan veszteségesek, közülük csak a leghatékonyabbak tudnak nullára kijönni, és ennek is sokszor előfeltétele a korábbi fejlesztés.