Ötmilliárdos bírság a Goldmannek
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA Goldman Sachs bankház 5,06 milliárd dolláros büntetést fizet a válság alatt és azt megelőzően elkövetett bűneiért – ebben egyezett meg a pénzintézet a New York-i ügyészséggel. Az összegből 1,8 milliárd dollárt juttatnak a károsultaknak, 2,4 a bírság maga, míg 875 millió az állami és szövetségi követelés kielégítésére megy el. Emellett a pénzintézet vállalta, hogy közzéteszi a teljes történetet, azt, hogy miként verte át a befektetőket – írta a Reuters. Ezzel egyben hivatalossá vált a bank és a kormány képviselői között január közepén történt megállapodás, akkor a tervezett összeg 5,1 milliárd dollár volt. Versenytársaihoz hasonlóan a Goldman Sachsot is a fogyasztók megtévesztéséért terheli felelősség, a cég 2005 és 2009 között folytatott tájékoztatási gyakorlata finoman szólva nem felelt meg az alapvető követelményeknek. A Goldman Sachs ugyanis jelzáloghiteleinek értékpapírosításakor, illetve ezek továbbadásakor nem tárta fel a befektetők előtt a valós kockázatokat. Sokszor eleve tudható volt, hogy a „mérgezett papírok” értéktelenek. Például a Countrywide Financial jelzálogpapírjai esetében, amelyeket kiváló minősítéssel tanácsoltak megvételre a Goldman Sachs munkatársai. A gazdasági-pénzügyi válság kirobbanásakor, az ingatlanlufi kidurranásakor azonban fény derült a Wall Streeten általánosan elfogadott gyakorlatra, amellyel milliárdokban mérhető összeggel rövidítették meg a bankok ügyfeleiket. Az ebben részt vevő nagybankok közül a Bank of America, a JP Morgan, a Citigroup és a Morgan Stanley már korábban megkapta büntetését. Lloyd Blankfein, a Goldman Sachs vezére elégedetten szólt januári közleményében arról, hogy a múlt terhes örökségét végre maguk mögött tudhatják, s a jövő feladataira fókuszálhatnak. A mostani bejelentésre 2 dollárral 154 dollárra erősödött a bank árfolyama, amely a válság óta háromszorosára drágult.


