BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Start előtt új zöldprojektek

Megszületett a megújulóberuházások támogatását célzó törvény. Mankót kaphatnak egyes meglévő projektek is, miután kifut a mostani támogatásuk.

Ha Brüsszel is rábólint, január 1-jén életbe lép Magyarországon a megújuló alapú energiatermelés új támogatási rendszere (Metár), amely lendületet adhat a megújulóenergia-projekteknek. A tövény célja, hogy 2020-ra 14,65 százalékra növeljük az energiafelhasználáson belül a zöldenergia arányát, ám ez a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont szerint az új beruházásokra ösztönző Metár nélkül nem érhető el.

„A Metárban a piaci feltételeknek leginkább megfelelő, versenyképes konstrukciót kívántunk létrehozni. A következő lépésben a rendszer végrehajtási rendeleteit fogalmazzuk meg” – válaszolt a Világgazdaságnak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért felelős államtitkára. Szabó Zsolt tájékoztatása szerint e rendeletek határozzák meg például, hogy milyen elvek alapján kell elbírálni a megújuló kapacitásokra kiírandó pályázatokat, hogyan kell kiszámolni a tendereken elnyerhető támogatást, a zöldprémiumot, és milyen feltételekkel kapható barnaprémium.

(Az utóbbira támaszkodva tovább működhetnének a jelenlegi támogatásuk lejártával bezárni készülő, de még hatékonyan működni képes áramtermelők.) Rendelet szintjén dől el az is, hogy milyen támogatás adható a hulladékok biológiailag lebomló részéből nyert villamos energia után. A hulladék biomassza-részaránya után lehet majd új erőmű esetében zöldprémiumra pályázni, meglévő erőműnél pedig barnaprémiumot igényelni. „Jelenleg is sok erőmű képes a hulladékok hasznosítására, de az áramát nem mind tudja piacképes áron előállítani” – magyarázta Szabó Zsolt.

„Megvan a törvény. Öt éve várta már ezt a döntést a piac. Bár még sok a nyitott kérdés, és a részletszabályokra is várni kell, ez fontos mérföldkő a hazai energetika és az Alteo Group életében is. Saját, előkészített projektjeink vannak, a partnereink is rendelkeznek zöldmezős beruházási tervekkel, és sok iparvállalat is szeretne saját, megújuló alapú erőművel rendelkezni. Amint lesz megfelelő tender, azon az Alteo indulna” – válaszolt a Világgazdaságnak az erős megújulós portfólióval is rendelkező energiaipari csoport vezérigazgatója. Ifj. Chikán Attila nem tartja aggályosnak, hogy a törvény több piaci belépési korlátot is állít a befektetők elé, például nem ösztönözni a keresleti mélypontok időszakában történő áramtermelést. Szerinte ez éppen jó, mert így a Metár nem a forró tőkét vonzza majd, hanem folyamatos, stabil, évi 200-400 millió eurós, átgondolt zöldenergia-beruházásra ösztönöz.

Ez azért is fontos, mert az új létesítményeknek majd akkor is életképeseknek kell lenniük, amikor már nem jogosultak a támogatásra. A szakember hatalmas előrelépésnek tartja, hogy a Metár indításával a kormány végleg elkötelezte magát amellett, hogy 2020-ra 14,65 százalék lesz a hazai energiafelhasználáson belül a megújulók aránya. Ehhez összesen másfél-két milliárd eurónyi, azaz ezer megawattnyi új áramtermelő kapacitás szükséges.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.