BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kőbe vésték az alacsony alapkamatot

Nem változtatott a 0,9 százalékos alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa kedden, összhangban az elemzői várakozásokkal. A Matolcsy György vezette jegybank nem nyúlt az egynapos és az egyhetes fedezett hitel, valamint az egynapos betét kamatához sem. A monetáris tanács közleménye szerint az alapkamatot tartósan alacsony szinten kívánják tartani, és ha a későbbiekben az inflációs cél elérése indokolja, akkor készen állnak a monetáris kondíciók további lazítására nem hagyományos, célzott eszközök alkalmazásával. Ez azt jelenti, hogy a 3 hónapos jegybanki eszközből (amelyre meghatározzák az alapkamatot) még inkább kiszoríthatják a bankokat, így az alapkamat tovább veszíthet irányadó jellegéből, a felszabaduló likviditás pedig helyet találhat magának az állampapírpiacon, továbbá tartósan alacsony szinten maradhatnak a bankközi kamatok.

A monetáris tanács tavaly decemberben úgy döntött, hogy 2017. március végére 750 milliárd forintban határozza meg a 3 hónapos betétállomány maximális mértékét. Ez a tanács szerint további minimum 100-200 milliárd forint kiszorítását jelenti a betéti eszközből. Az Equilornál úgy vélik, márciusban az irányadó 3 hónapos betéti eszköz felső limitjét további 100-150 milliárd forinttal (600-650 milliárdra) csökkenti a jegybank a második negyedév végére vonatkozóan.

Az MNB vezetőinek nyilatkozatai arra engednek következtetni, hogy a jegybank a hitelezési oldalra való átállásra készül, ehhez pedig a betéti állomány fokozatos kiszorítására, illetve a lakossági és vállalati hitelezés további, jelentős élénkülésére van szükség – vélik az Equilornál. Ennek érdekében a jegybank további intézkedéseket hozhat: tervezik a lakáshitelek összehasonlíthatóvá tételét, illetve a bankváltás könnyítését, ami végső soron a hitelkamatok csökkenéséhez, ezáltal pedig keresletnövekedéshez vezet.

Az MNB kamatdöntés után kiadott közleménye szerint az infláció 2018 első felében eléri a jegybanki 3 százalékos célt. Az Erste Bank elemzői mindezek alapján úgy vélik, hogy a monetáris tanács 2018 végéig változatlanul, 0,9 százalékon hagyhatja az alapkamatot, azonban ez nem jelenti azt, hogy ne lazítana tovább a magyar gazdaságban uralkodó pénzügyi kondíciókon. A három hónapos bankközi kamat, a Bubor jelenleg 0,23 százalékos, ami a bank szakértői szerint még tovább csökkenhet. A határidős kamatmegállapodások által tükrözött piaci kamatvárakozások szerint a 3 hónapos bankközi kamat egy éven belül 0,7 százalék körüli szintre emelkedhet, ezért a monetáris tanács az Erste szerint változtatni fog a kommunikációján, hogy egyértelművé tegye: hosszú ideig változatlanul kívánja hagyni a kamatokat.

A nominális kamatok csökkenésével párhuzamosan az infláció fokozatosan gyorsulni fog – hívják fel a figyelmet. Becslésük szerint idén 2,5 százalék lesz az átlagos inflációs ráta, így a reálkamatok negatívak maradhatnak, ami összhangban van a monetáris tanács akaratával. A legtöbb elemző szerint az MNB politikája akadályozhatja meg a forint árfolyamának felértékelődését a következő hónapokban, ugyanis a javuló növekedési kilátások, a csökkenő államadósság, a továbbra is magas külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg többlete erősítené a devizát. A jegybank laza monetáris politikája azonban ellentétes hatású.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.