Cégvilág

Alig lankadt tavaly a globális vállalatfelvásárlási piac

A tavalyi évben is élénk aktivitás jellemezte a vállalatfelvásárlási (M&A) piacot világszerte, bár ennek szintje némi gyengülést mutatott az egy évvel korábbi szinthez képest – derül ki az Allen & Overy felméréséből, mely külön kiemeli a magántőke-befektetők sikeres aukciós szereplését. A befektetők körében a gyártó- és feldolgozóipar, a telekommunikáció, a technológia és média, valamint a kiskereskedelem területén működő vállalatok voltak a legnépszerűbb befektetési célpontok.

Összességében 6 százalékkal, a 2016-os 1210 milliárd dollárról valamivel több mint 1280 milliárd dollárra nőtt 2017-ben az M&A ügyletek összértéke Nyugat Európában a Moody’s elemző vállalata, a Bureau van Dijk Zephyr adatbázisának adatai alapján. 2017-ben az MA ügyletek globális összértéke meghaladta a 4740 milliárd dollárt, de ez az érték 3 százalékkal kevesebb volt az M&A ügyletek 2016-os, közel 4900 milliárd dolláros globális összértékéhez képest – tagjlalja közleményében az ügyvédi iroda.

Kelet-Közép-Európában és Oroszországban is folytatódott a csökkenés: a 2017-es M&A ügyletek 111,66 milliárd dolláros értéke jelentősen elmaradt a 2016-os 137,4 milliárd dolláros értéktől és még inkább a 2013-ban elért 225,9 milliárd dolláros szinttől

- olvasható a közleményben.

Forrás: Frédéric Cirou / AltoPress / PhotoAlto / AFP

Ugyanakkor a térségben végrehajtott magántőke-befektetések értéke 42 százalékkal, a 2016-os 6,55 milliárd dolláros szintről közel 9,3 milliárd dollárra emelkedett.

Magyarországon a tavalyi évben a 2016-os 9,5 milliárd dollárról mintegy 78 százalékkal 2,05 milliárd dollárra esett vissza a fúziós-akvizíciós ügyletek összértéke.

Ez a trend 2018 januárjában is folytatódott. A januárban végrehajtott ügyletek összértéke kevéssel 66 millió dollár felett volt, szemben az előző év azonos időszakában elért 442 millió dollárral.

Az Allen & Overy adatai szerint 2017-ben az M&A aukciók 47 százalékát magántőke-befektetők nyerték meg, ami jól érzékelteti a magántőkepiac aktivitását. Az aukciók 34 százalékánál magántőke-befektetési társaság volt az eladó, továbbá az aukciók 28 százalékánál az egyik magántőke-befektető másodlagos vagy harmadlagos kivásárlás keretében adta el részesedését egy másik magántőke-befektetőnek.

Az összes M&A ügylet vonatkozásában vevői oldalon a magántőke-befektetők 29 százalékot képviseltek, ami aukciós sikereik ellenére némileg elmarad a 2016-os 36 százaléktól. A globális ügyletek 59 százalékát vállalatok és stratégiai befektetők nyerték el – ez az érték 51 százalék volt 2016-ban.

Bár az aukciós tranzakciók Kelet-Közép-Európában csak az egyharmadát tették ki az MA ügyleteknek – hasonlóan Ázsiához, Ausztráliához és a Közel-Kelethez – ugyanakkor ezeknek az ügyleteknek a 83 százalékát erős verseny jellemezte, ami globálisan a legmagasabb aránynak számít. Kelet-Közép-Európában 2017-ben továbbra is magas volt a hatósági jóváhagyást igénylő ügyletek aránya. Az ügyletek 64 százalékánál volt szükség hatósági jóváhagyásra. Ennél szigorúbb hatósági szabályozással csak Észak-Amerikában találkozhatunk, ahol az ügyletek 78 százaléka igényelt hatósági jóváhagyást – derül ki az Allen & Overy közleményéből.

M&A Allen & Overy vállalatfelvásárlások
Kapcsolódó cikkek