BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem a tőkeerő, a szaktudás dönthet a projektek nyerteseiről

A Digitális jólét (DJP) hitelprogramjába nem nagyon lehet belekötni Major Gábor, az IVSZ főtitkára szerint, ugyanis olyan vállalatoknak is lehetőséget biztosít, amelyek eddig hiába kilincseltek a bankoknál. Ide tartoznak például az informatikai vállalatok és projektek. Ők eddig azért voltak hátrányban a bankoknál, mert míg egy klasszikus iparvállalat esetében az ingatlanok, gépek megfelelő fedezetet jelentettek, addig sok IT-cég csak néhány számítógéppel, bérelt irodával, lízingelt autóval rendelkezik. Fedezet hiányában érthető, hogy a bankok nem adnak nekik hitelt. Korábban is voltak próbálkozások az informatikai vállalkozások és a hasonló helyzetben lévő társaságok megsegítésére, de a hitelgarancia-program sem hozta meg a változást a digitális vállalatok hitelezésében. Az informatikai cégeknek nem a napi folyamatokhoz, hanem a növekedéshez, bővüléshez van szükségük hitelre, akár export, termékfejlesztés esetében, vagy legyen szó egy nagyobb projektről, amelyet általában csak a végén fizetnek ki. Az IVSZ főtitkára szerint a programnak köszönhetően előtérbe kerül a szaktudás, mert már nem a tőkeerősség lesz a meghatározó abban, hogy egy-egy cég elvállalhasson egy projektet, hanem annak alapján dőlhetnek el fejlesztések, hogy ki mennyire jó szakmailag.

A DJP hitelprogramja azonban nemcsak az informatikai cégek számára teremt lehetőséget, hanem minden olyan hazai kis- és középvállalkozásnak is, amely digitalizációs fejlesztést szeretne véghezvinni. Major Gábor szerint ma már inkább kis lépésekben fejlesztenek a cégek, gyorsan reagálva az ügyféligényekre.

A digitalizációt felmérő nemzetközi rangsorolásokban a kkv-k lemaradása miatt került viszonylag hátra Magyarország. Több központi programmal is próbálják modernizációra buzdítani a szektor szereplőit – ilyen például a Modern vállalkozások program és az Ipar 4.0 Mintagyár –, ám nem lettek sokkal progresszívebbek a vállalkozások. Az IVSZ szakértője szerint sok cégvezető azért nem gondolkodik fejlesztésen, változtatáson, mert konjunktúra van, és nem számítanak arra, hogy ez nem lesz mindig így. A nagy informatikai, technológiai és hatékonyságbeli fejlesztéseket recesszió mozdította előre. Az a vállalkozó azonban, aki megvárja a recessziót, és majd csak akkor kezd el foglalkozni digitalizációs fejlesztésekkel, nagy hátrányba kerülhet versenytársaival szemben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.