Cégvilág

Jól pörög a hazai óriáskerék-biznisz

Félmillió látogató fordult már meg az Erzsébet téri óriáskerékkel, vagyis nem kopott meg a belvárosi attrakció vonzereje. Az üzemeltető új kerék vásárlására készül.

Májusban emelt először jegyárat a Budapest Eye üzemeltetője, az Óriáskerék Kft., amely még így is Európa legolcsóbban, a londoninál és a bécsinél 20 százalékkal olcsóbban látogatható óriáskerekét üzemelteti – tájékoztatta a Világgazdaságot Banka Edina, a társaság ügyvezetője. A 2017 márciusában felállított második Budapest Eye utasainak 80 százaléka külföldi, ami már önmagában is megmagyarázza az idén 10 százalékkal növekvő jegyeladásokat, hiszen a magyar főváros turistaforgalma évről évre dinamikusan nő. A kerék az idén forog először egész éven át. Az éves forgalom szempontjából a legerősebbnek éppen január első hete bizonyult a szilveszteri turistaforgalom miatt, de az első két hónap forgalma összességében így is a mélypont volt. A látogatócsúcs augusztusban és decemberben van, akkor kétszer-háromszor annyi jegyet adnak el, mint a leggyengébb hónapokban. Az utasok 70 százaléka teljes árú jeggyel óriáskerekezik, 8 százalék a gyermek, 4 százalék a négyfős család, 13 százalék a kedvezményes jegyet váltó diák, nyugdíjas és csoportos látogató, és 2 százalék az elsőbbségi jegyet vásárlók aránya.

Három éve már több mint 400 millió forintot költött az üzemeltető az Erzsébet téren a talajba beépített vasbeton tartószerkezetre, amely a jelenlegi bérelt eszköz helyett már a következő óriáskerékre vár. Banka Edinától megtudtuk, hogy cégük nem tett le a vásárlásról, bár időközben jelentősen megemelkedett az acél ára, ami egy 350 tonnás acélszerkezet beszerzésénél nem elhanyagolható. A tervezett minőségű és méretű óriáskerekek ára 9 millió eurónál kezdődik, és felmegy 18 millióig. A jelenlegi berendezésre 2021-ig van szerződés. A budapesti cég azt tervezi, hogy 2020 elején dönt a következőről, amelynek legyártása 12 hónapig tart, és amelyet valószínűleg nagy referenciával rendelkező holland vagy német gyártónál rendelnek meg.

A cégvezető szerint folyamatos meglepetések érik őket, és változások írják felül az elképzeléseiket: nemcsak a 2016-ra megrendelt kerék megvásárlása hiúsult meg, hanem 2017-re megváltozott az Erzsébet téri terület tulajdonosa is. A tér másik feléhez hasonlóan a fővárostól a magyar állam tulajdonába került az egész terület, amelynek a használatára szóló szerződések aláírási folyamata az új tulajdonossal csak nemrég zárult le.

Nem gyerekjáték

Az óriáskerekek nagyon népszerűek a hazai fesztiválokon és egyes karácsonyi vásárokon is. Siófokon, Győrben és Debrecenben is feltűnt, vagy éppen most is forog egy-egy kisebb kerék, de azokat nem a Budapest Eye üzemelteti, noha több magyar nagyváros is megkereste az Óriáskerék Kft.-t. Meglepődtek azonban a számokon, mert egy megbízható, 28-30 méteres minikerék bérleti díja két napra vagy két hétre egyaránt 80 ezer euró, az ára pedig minimum 2 millió euró, amit nehéz kitermelni.

 

óriáskerék
Ezek is érdekelhetik