BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Málladozik a fővárosi előny a lakásvételben

Budapesten már harmadik éve nem növekszik a lakásértékesítés – kommentálta a Központi Statisztikai hivatal (KSH) adatait Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum (OC) elemzési vezetője. Miközben 2017-ben – a 2016. évi értékhez képest – 3,3 százalékkal csökkent az adásvételek száma, tavaly sem sikerült előrelépni: 2018-ban az előző évivel lényegében megegyező számú, 36 100 adásvétel történt Budapesten. Az elmúlt három évben nagyjából 10 százalékkal kevesebb ingatlant értékesítettek a fővárosban, mint a korábbi időszakban, aminek okát az árak látványos emelkedése mellett abban is látják az OC-nál, hogy egyre erősebb az a trend, hogy a városból a lakók – például korábbi ingatlanjaikat jó áron eladva – kiköltöznek az olcsóbb agglomerációba.

A fővárosban továbbra is Angyalföld és Zugló a legfelkapottabb: a XIII. kerületben 3468, a XIV. kerületben 3310 értékesítés történt. A már említett két kerület mellett Újpesten, Erzsébetvárosban és Ferencvárosban mért az OC 10 százalékot meghaladó tranzakció-emelkedést. A helyben járásban nagy szerepe van annak, hogy a dél-pesti kerületekben – Kispest, Pesterzsébet, Soroksár –, valamint az eddig sem igazán keresett Józsefvárosban és Kőbányán jelentősen csökkentek az értékesítések 2018-ban.

Ugyanakkor a kiköltözési trend sem tudja megingatni a fővárosi kerületek vezető szerepét, továbbra is Budapest belső kerületeiben a legmagasabb az adásvételek fajlagos értéke – mutatott rá Soóki-Tóth Gábor. A belső kerületekben harminc-negyven adásvétel történt tavaly ezer lakosra vetítve – itt a bulinegyed egyik központja, a VII. kerület, Erzsébetváros viszi a prímet, ahol ezer lakosra 44 adásvétel jutott, míg a bulinegyed másik fele, a VI. kerület, Terézváros 37-es mutatóval van jelen. A pesti Belváros mellett a budai kerületekből a felkapottabb I. és XI. kerület tudott felmutatni tavaly ezer lakosra vetítve húsznál több tranzakciót. Hogy vannak diszpreferált kerületek, azt a tranzakciószám mellett az is mutatja, hogy Soroksáron, a XXIII. kerületben ezer lakosra mindössze kilenc tranzakció jutott.

A vidék viszont erősödik: 2018-ban 6,5 százalékkal, 164 ezerre nőtt a vidéki tranzakciók száma országszerte, ezen belül a megyeszékhelyeken 34 ezer adásvétel történt, ami 3 százalékos növekedés – idézi az OC a statisztikákat. Ez utóbbiak esetében egyértelmű, hogy a komolyabb iparral rendelkező városok viszik a prímet. Érdekes ugyanakkor, hogy az elmúlt évek nagyobb (autóipari) beruházásaiban érintett váro­sok közül csak Debrecenben nőtt nagyot a tranzakciók száma, a város az összes megyeszékhely adásvételeinek 12,5 százalékát adta tavaly, miközben például Győrt a hajdúsági megyeszékhelyen kívül Szeged és Miskolc is megelőzte. Ezt jó eséllyel szintén a fajlagosan magas árakkal lehet magyarázni. A legnagyobb fajlagos növekedésre egyébként Miskolcon került sor, a 3241 adásvétel 13 százalékos bővülésnek felel meg. Kétezernél több tranzakcióra volt képes még Pécs, Kecskemét, Székesfehérvár, Nyíregyháza és Szolnok, illetve környéke. A megyeszékhelyek közül sereghajtó Szekszárd: Tolna központjában mindössze 556 lakás cserélt gazdát tavaly, ami 13 százalékos visszaesés 2017-hez képest.

A megyei jogú városokban 16–22 értékesítés jutott tavaly ezer lakosra. A legmagasabb fajlagos értéket Dunaújváros mutatta fel 24,4-es mutatóval, míg a legkisebb fajlagos értéket Érden mérték 13-mal.

Messze rávert a megyeszékhelyekre Keszthely és környéke, itt ezer lakosra 26,9 tranzakció jutott tavaly, de 20 feletti értéket mutatott fel a Balaton és a Velencei-tó más kistérsége is. A kiköltözések következtében több, a fővárosi agglomerációban lévő járás is magas számokat produkált – Szigetszentmiklóson ezer lakosra 18,1, Dunakeszin 17,1 adásvétel jutott. Érdekes, hogy a leggyengébb mutatót is egy Budapest környéki terület hozta: a Gyáli járásban ezer lakosra vetítve csak 8,1 adásvétel történt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.