BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szorult helyzetben az utazási irodák

Az Európai Bizottság figyelmeztetést adott ki a témában – áll a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértői anyagában.

 

Az utazási irodák által nyújtott utazási csomagok esetében, ha az utazó mondja le az utat, akkor az általános szerződési feltételek szerinti bánatpénzt köteles megfizetni, de a részvételi díj ezen felüli része visszajár. Ide sorolható az az eset is, amikor például járványügyi intézkedések miatt kiadott munkáltatói utasítás miatt nem vehet részt valaki egy külföldi úton. (Az utazó csak akkor jogosult a teljes részvételi díj visszakövetelésére, ha a kormány az utazásra nem ajánlott országok közé sorolja a célállomást.)

Az utazásszervező kártérítési kötelezettség nélkül felmondhatja a szerződést, ha elháríthatatlan és rendkívüli körülmények gátolják a teljesítésében. Ilyen a jelenlegi helyzet, számos utazási iroda azonban a járvánnyal sújtott területekre tervezett utakat nem mondja le a vis maior klauzulára hivatkozva, hanem átütemezi, vagy egy szabadon beváltható vouchert ajánl fel az utasoknak. Ebben az esetben az utazó bánatpénz fizetése nélkül kérheti vissza az általa befizetett összeget, mivel az utazás időpontja olyan lényegi körülmény, amely a hatályos jogi keretek szerint erre lehetőséget ad.

Ez történik jelenleg. A Covid–19 terjedésével összefüggésben álló tömeges felmondásokat érzékelve az Európai Bizottság 2020. március 19-i tájékoztatójában arra hívta fel az utazókat, hogy fogadják el az utazásszervezők által felajánlott, későbbi utazásokra beváltható vouchereket. A szabályozás ugyanis a bizottság megítélése szerint uniószerte aránytalan kockázatot hárít az utazásszervezőkre. Különösen igaz ez azokra a cégekre, amelyek az előlegeket és saját egyéb likvid forrásaikat már a szezon kezdete előtt arra fordítják, hogy utasaik számára lekössék a megfelelő minőségű szállásokat és egyéb eszközöket, szolgáltatásokat, esetenként a befizetett előlegeket meghaladó mértékben.

A felhívás jogi kötőerővel nem rendelkezik. Az irodák nem fizetése esetére vonatkozó pénzügyi garanciák kizárólag akkor válnak elérhetővé az utazók számára, ha az utazási iroda az utazóknak visszatérítendő előlegek és részvételi díjak megfizetésére már nem képes. Erre az esetre szolgál a vagyoni biztosítékként az utazási iroda által valamely hitelintézetnél elhelyezett pénzbeli letét, hitelintézettel kötött garanciaszerződés vagy biztosítókkal kötött biztosítási szerződés, amelynek alapján végső soron az érintett biztosítótársaság vagy bank térítheti vissza a vagyoni biztosíték terhére az utazási iroda helyett az utazóknak visszajáró összegeket.

Létkérdés a likviditás fenntartása

Bognár Dániel, a PwC Magyarország üzleti tanácsadási üzletágának szakértője szerint a likviditás fenntartása létkérdés az ágazatnak. Az elsüllyedt költségeket ellensúlyozó állami támogatás mellett az ágazati szabályok átmeneti időszakra történő módosítása is mozgástérhez juttathatná a felmondási hullám terheit viselő utazásszervezőket.

A szakértő szerint az ágazat struktúrája hosszú távon sérülhet, ha késedelmes lesz a beavatkozás, így vélhetően mihamarabb ágazati egyeztetésre van szükség.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.