Cégvilág

Zuhanás a kölcsönzött munkaerő piacán

Mivel a külsős dolgozókat küldték el először a nagyvállalatok, a munkaerő-kölcsönzés a töredékére esett vissza.

Nehéz időket élnek a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégek, sok nagyvállalatnál leállt vagy csak részlegesen zajlik a termelés. Ennek következtében jóval kevesebb a bevétel, sok esetben költségcsökkentésekre is szükség van, és a kölcsönzött munkaerő visszamondása az első intézkedések között szerepel. Mára azonban a kormány bevonta a kölcsönzötteket a munkahelyvédelmi programba.

Az egyik piacvezető vállalat, a Randstad Hungary az első negyedévben történetének legnagyobb árbevételét produkálta, március 16. óta viszont folyamatosan, mindennap zsugorodik a megrendelésük állománya, mára a 60 százalékát elvesztette – közölte a Világgazdasággal Baja Sándor, a vállalat ügyvezetője. Juhász Csongor, a Prohuman cégcsoport ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy az aktív állomány esetében 30 százalékos visszaesést tapasztalnak, és a munkavállalóik nagy része inaktív státuszban van. „Ha a jelenlegi helyzet elhúzódik, és nem indul újra a gazdaság, akkor az inaktívakból tartósan munkanélküliek válhatnak. A bármelyik pillanatban akár meg is duplázódhat, ha nem indul újra belátható időn belül a gazdaság” – emelte ki lapunknak. Hasonló nehézségekről számolt be Dulkai Miklós, a Work-Force értékesítési és operatív igazgatója. Elmondása szerint több száz munkavállalójukat építették le a nagy partnercégek, az év eleji portfólióhoz képest 20 százalék feletti a visszaesés a kölcsönzésben. A közvetítési megrendeléseik azonban lassú növekedést mutatnak: a diákágazatukban a március erősebb volt az év első két hónapjánál, és a szellemi ágazatuk is növekvő megrendelésszámot produkált. Hamrák Viktor, a Trenkwalder Industrial Business Unit vezetője azt tapasztalta, hogy az aktuális igények a korábbi felére estek vissza, ám ez egy pillanat alatt visszarendeződhet, ha a legnagyobb vállalatok beindítják a motorokat, jelt adva az ellátási lánc többi szereplőjének.

A szakemberek elmondása szerint március első napjaiban kezdtek igazán foglalkozni az ügyfelek a járványhelyzettel. Több stabil külföldi munkaerőt foglalkoztató cég teljesen lemondta a külföldi megrendeléseket, majd sokan leálltak. A legnagyobb problémát az autóipar, valamint a turizmus-vendéglátás területén látják. A Trenkwalder vezetője szerint az élelmiszerek előállítása és a komfortos otthonlétet támogató eszközöket gyártó vállalatok igényei egyáltalán nem estek vissza, és általában az FMCG (gyorsan forgó fogyasztási cikkek) terén is kisebb a keresletcsökkenés. A Prohuman vezetője úgy értékelt, hogy az egészségügyi és higiéniai termékeket gyártóknál, a logisztikai, kereskedelmi, ügyfélszolgálati call centerekben, a takarítói és egyes élelmiszeripari területeken, valamint a kereskedelmi láncoknál erősödik a munkaerő-kereslet, és növekedést látnak az alkalmi és a diákmunka területén is. Juhász Csongor azt is elmondta, hogy az elmúlt napokban több mint 15 ezer álláskereső jelentkezett a vállalathoz, többen, mint a 2008-as válság során. A kialakult helyzet átrendezi a piacot. A korábbi válság tapasztalatai szerint a munkaerő-kölcsönzés rugalmas alapot nyújthat az újraerősödéshez.

A vállalatok már készülnek a kilábalási időszakra, online előszűrik a jelentkezőket, hogy jó munkaerőbázissal segítsék a gazdasági újraindulást. A Work-Force vezetője elmondta: olyan munkakörökben is nagy létszámú állomány vár az újraindulásra, amelyek eddig hiányszakmának számítottak, mint a targoncások vagy a szakképzett munkavállalók.

Ezek is érdekelhetik