F. P. | Játékos ötlettel álltak elő a Babbel nyelvtanuló applikáció készítői, az eredményt pedig a Condé Nast Traveler amerikai központú online utazási magazin közölte. Különböző országok Amerikába akkreditált nagyköveteit kérdezték arról, hogy mi lenne az az egyetlen könyv, amelyet az országukba látogatóknak ajánlanának, amelyből utazás előtt sok mindent megtudhatnának az adott ország kultúrájáról és szellemiségéről. A mintegy harminc válaszból – helyhiány miatt – csak néhányat tudunk megemlíteni, ám vannak meglepők is a javaslatok között.
Kezdjük mindjárt a szomszédunkkal: Ausztria korábbi amerikai nagykövete, Wolfgang A. Waldner Robert Seethaler többszörösen kitüntetett osztrák író, forgatókönyvíró regényét, a Trafikost ajánlja. Az 1937-ben, közvetlenül a német megszállás előtti Bécsben játszódó történet egy fiatal fiúról szól, aki az osztrák fővárosban trafikostanoncnak áll, és ott találkozik a törzsvevő Sigmund Freuddal, aki nyomban lenyűgözi. Idővel szokatlan barátság alakul ki a két meglehetősen különböző férfi között.
Némileg messzebbre, egyenesen Azerbajdzsánba kalauzol minket Elin Süleymanov azeri nagykövet ajánlása. Az Azerbajdzsáni naplóban a posztszovjet éráról fest egyedi, néhol fájdalmas, de mindenképp autentikus képet az amerikai Thomas Goltz, aki ösztöndíjjal utazott az egykori szovjet tagköztársaságba, hogy hírt adjon a függetlenség kivívása utáni időszak nehézségeiről az olajban gazdag, de akkoriban háború tépázta fiatal köztársaságban.
Még ennél is egzotikusabb tájakat ismerhetünk meg a bhutáni nagykövet ajánlásából. Kunzang C. Namgyel szerint a legtöbbet a Mennydörgő sárkány kincsei – portré Bhutánról című könyvből tudhatunk meg a Kelet-Himalája eldugott részén található titokzatos országról. A könyv Ashi Dorji Wangmo királyné visszaemlékezéseit tartalmazza, és kitől mástól tudhatnánk meg többet a Bhutáni Királyságról, mint az egykori király legidősebb feleségétől.
Nem hiányozhat a listáról Gabriel García Márquez műve, a Száz év magány sem: Kolumbia híres szülöttének generációkon átívelő misztikus családregénye valószínűleg többet elmond a dél-amerikai országról, mint az összes útikönyv.
Közelebbi, de hasonlóan érdekes úti cél Grúzia, vagyis pontosabban Georgia: a Fekete-tenger keleti partján fekvő egykori szovjet tagköztársaság Nino Haratishwili regényének lapjain elevenedik meg, és David Bakradze nagykövet szerint a Nyolcadik élet című családregényt mindenképp érdemes elolvasni utazás előtt.
A posztszovjet éráról fest autentikus képet az amerikai Thomas Gotz Azerbajdzsáni naplója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.