Cégvilág

Rekordon a biztosítói vagyonkárok

A múlt hét végi esőzéseket követő elöntések újabb milliárdokkal dobhatják meg a biztosítók már eddig is rekodon lévő idei kárráfordításait. A hét végi vihar elsodort egy hidat is, ám sem az úthálózat, sem az utak tartozékai nincsenek biztosítva, de a Magyar Közútnak van felelősségbiztosítása.

Az elmúlt hét végi heves esőzések során az ország számos részén keletkeztek károk, így sérülhetett a Magyar Közút Nonprofit Zrt. által kezelt országos közúthálózat is. A társaság által 2018-ban a biztosításokra kiírt, 2,146 milliárd forintos szerződéscsomagon belül a csoportos élet- és baleset-biztosítást a CIG Pannónia nyerte el 625,8 millió forintért, míg a Groupama Garancia a Magyar Közút 4140 járművét 767,6 millió forintért, 82,5 milliárd forint értékű vagyonelemeit pedig 753,4 millióért biztosíthatja, és kezelheti a felelősségbiztosítását is a Közbeszerzési Értesítőben fellelhető adatok szerint.

A Világgazdaság megkeresésére Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs vezetője elmondta: ha az országos közúthálózaton valakit kár ér, és szerinte az a közútkezelő felelősségi körébe tartozik, akkor bejelentheti a társaságnál a kárigényét, amelyet a Magyar Közút kivizsgál, majd dönt a jogalap elismeréséről vagy elutasításáról. Azonban a biztosítás vagyonbiztosítási része a társaság tulajdonában lévő vagyontárgyakra (építmények, gépek, eszközök) terjed ki, az országos közúthálózatra, amely a magyar állam kizárólagos tulajdona, nem – jelezte a kommunikációs vezető. A biztosítótól kapott információink szerint maguk az utak és a tartozékok nincsenek biztosítva. Mindez azt jelenti, hogy a gépjárműben keletkezett károk biztosan csak akkor térülnek meg, ha a tulajdonosnak van casco biztosítása.

Az egyéb, elsősorban lakossági vagyonban okozott károkat a lakásbiztosítások kezelhetik. A mintegy négymillió magyarországi lakóingatlannak a 72-73 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással, amelyek a mostanihoz hasonló elemi károk kockázatait fedezik. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az élő lakásbiztosítások átlagára évi 36 ezer forint. Ugyanakkor ez az év a hét végi káresemények előtt is igen kárérzékeny volt. A szokatlan februári viharok miatt keletkezett vállalati károkat is magukban foglaló bruttó vagyonbiztosítási károk első negyedévi, 13,371 milliárdos összege csaknem 50 százalékkal meghaladta a 2019 első negyedévit. A helyzet később sem javult: a Magyar Biztosítók Szövetségének összegzése szerint a júniusi viharkárok meghaladhatják az ötmilliárd forintot, ezen belül a lakossági károk mintegy hárommilliárd forintot tehetnek ki. Mindezt azzal érdemes összevetni, hogy 2019-ben, a május–augusztusi viharszezonban 4,1 milliárd forint volt az összkár, ezen belül a lakásbiztosítási károkra 3,2 milliárd jutott. Az idei év tehát károk tekintetében rekordgyanús.

Volt, ahol leállt a teljes közlekedés

Zala és Somogy megyében néhány óra alatt helyenként 130-160 milliméter csapadék hullott. A szélsőséges helyzetben a helyi kisvízfolyások szintje több helyen is átlépte a valaha mért legmagasabb vízállást, a babócsai Rinya-patak Nagyatádnál 344 centiméterrel tetőzött vasárnap, 86 centiméterrel magasabban a 2010-es rekordnál. Szélsőséges vízállások a tározótöltések szakadása miatt alakultak ki – jelezte az Országos Vízügyi Főigazgatóság. Nagyatád környékén teljes utcák kerültek víz alá, a 68-as út nagyatádi elkerülő szakaszán pedig leszakadt a Rinya-híd, egy autó a patakba zuhant. A környéken a vasúti és autós közlekedést is le kellett állítani. A vízügy dokumentálja a rendkívüli helyzetből adódó káreseményeket, hogy

a helyreállításokhoz szükséges adatok a károsultak rendelkezésére álljanak. | vg

 

Ezek is érdekelhetik