Cégvilág

Mentőövre várnak a rendezvényszervezők

A zenészeknek megítélt támogatási rendszerhez hasonló megoldás bevezetéséért lobbizik az üzleti rendezvényszervezőket és szolgáltatókat tömörítő legnagyobb szakmai szervezet.

Ötvenmilliárd forintos alap létrehozását kéri a rendezvényszervezői szakma a kormánytól a szektort sújtó bevételkiesés és likviditási problémák kezelésére – erről a Magyarországi Rendezvényszervezők Szövetségének (Maresz) elnöke beszélt a Világgazdaságnak. Ganczer Gábor – aki a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója is – elmondta, hogy a lobbianyagot eljuttatták az illetékesekhez, ebben a zenészeknek már megítélt támogatási rendszerhez hasonló megoldást javasolnak. Rámutatott, hogy az ágazat évi 1000 milliárd forinttal járul hozzá az ország GDP-jéhez.

A segélyalap vissza nem térítendő, szabad felhasználású forrásként jelenne meg, amelyre bizonyos feltételek mellett pályázhatnának az érintett cégek. „Az egyik paraméter a legalább három lezárt üzleti év, illetve azt is kikötöttük, hogy a mentőöv azoknak a vállalkozásoknak járjon, amelyeknél az idei második negyedéves árbevétel-kiesés eléri vagy meghaladja az 50 százalékos mértéket” – emelte ki. A Maresz ezenfelül a rendezvényszervezőket, valamint a kapcsolódó háttérszakmát megcélzó munkahelymegtartó bértámogatási program bevezetését is indítványozta. Ennek lényege, hogy a szektor munkavállalóinak bérét hat hónapon át 200 ezer forinttal egészítsék ki a központi büdzséből. Azoknak a cégeknek, amelyek részesülnének az állami támogatásból, vállalniuk kellene, hogy megtartják a munkaerőt.

Erre azért van égető szükség, mert a rendezvényszervezőknél durva elbocsátási hullám indulhat meg. A Maresz július végén 60 cég körében végzett adatgyűjtést. Ebből az látszik, hogy az idei rendezvények mintegy 80 százalékát már lemondták, és a megrendelések kevesebb mint 30 százalékát foglalták át az őszi időszakra vagy 2021-re.

A válaszadók többsége 80 százalék fölötti forgalom-visszaeséssel számol. A 61,5 százalékuknál már voltak elbocsátások, és csaknem kétharmaduk nyilatkozott úgy, hogy további leépítések várhatók, akár 50 százalék fölötti mértékben. „Összesen 100 ezer munkavállalóról beszélünk, még az optimistább foglalkoztatóknál is a dolgozók harmada van veszélyben. Akik most elvesztik az állásukat, nem fognak visszatérni a szakmába. Ez az újraindulásnál okoz majd súlyos gondot, mivel az elvándorló szakemberek pótlása szinte lehetetlen” – hangsúlyozta Ganczer Gábor. A Maresz kutatásából az is kiderült, hogy a cégek 26 százaléka csődközeli állapotban van, mert lejártak a munkahelyvédő kedvezmények. Mankó lehet, hogy a Széchenyi-kártya program hamarosan megjelenő új turisztikai hitelkonstrukcióját a rendezvényszervezők is lehívhatják, de a nullaszázalékos kölcsön önmagában nem elég a fennmaradáshoz.

A szervezet elnöke hangsúlyozta: legkésőbb szeptember elején választ szeretnének kapni a kezdeményezésre, hogy megelőzhető legyen az elbocsátási hullám. Ugyanakkor arra is rámutatott, hogy az aktuális szabályozás szerint Magyarországon csak a zenés és táncos rendezvényekre vonatkozik tilalom. Ennek ellenére azt tapasztalja, hogy az erről szóló kommunikáció nem jutott el a nyilvánossághoz, a szigorítás általános stopként jelent meg, holott rendezvényeket lehet tartani. „Eleve nagy a baj, de ezt fokozza, hogy eltűnt a megrendelői bizalom, ráadásul a vállalati szféra a válságra reagálva elsőként a marketingbüdzséjét vágta meg. A rendezvényszervezés pedig alapvetően éppen az üzleti eseményekre épül.” A Hungexpónál azt tervezik, kinyitnak ősztől, hogy demonstrálják: szigorú biztonsági körülmények között (érintésmentes bejutás, maszkviselés, távolságtartás) a kockázatok minimalizálásával lehet üzleti eseményeket szervezni. „Lehet, hogy nem lesz akkora a látogatottság, mint korábban, de ez most a jövőbe, hogy talpon maradjon a piac.”

A Maresz felmérése szerint a cégek csaknem harmada csődközelben van, mert ­lejártak a munkahelyvédő kedvezmények

Ganczer Gábor rendezvényszervezők koronavírus Hungexpo mentőöv MARESZ
Ezek is érdekelhetik