BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világháborúban rettegtek tőle, Németország most felélesztette a Párduc tankot

A németországi Rheinmetall a párizsi fegyverexpón mutatta be legújabb harckocsiját, a Panthert. A fegyvergyártó szerint a tank a német hadsereg kötelékének leghalálosabb fegyvere lesz, amely leválthatja az 1980-as évek óta használt Leopardot.

Hétfőn nyitotta meg a kapuit Párizsban Európa legnagyobb fegyvervására, az Eurosatory 2022. A négy év után most először megrendezett expón 140 cég leplezi le a legújabb fejlesztéseit. A vásár legnagyobb durranása eddig a németországi Rheinmetall által fejlesztett, most először bemutatott nehéz harckocsi, a Panther KF51-es, amely nevét a második világháború rettegett közepes tankjától, a Panzerektől kölcsönözte (a KF a német Kettenfahrzeug, azaz lánctalpas rövidítése).

Az 59 tonnás, teljesen digitális vezérelésű tankról a gyártó azt állítja, hogy jóval messzebbre lő, és távolra is pontosabban céloz, mint a német hadsereg (Bundeswehr) által jelenleg használt Leopard 2-esek. A Panther KF51-eseket ugyanazzal az 1475 lóerős dízelmotorral szerelték fel, mint a Leopárd 2-eseket, de mivel teljes fegyverzetben is több mint 10 tonnával könnyebbek elődjüknél, így a Leopardoknál jóval fürgébbek lesznek. A The Drive a Rheinmetall motorválasztásáról megjegyzi: kissé meglepő, hogy a német fegyvergyártó nem valamilyen modernebb hajtási megoldás mellett döntött, de abból a szempontból érhető a választása, hogy a dízelmotorokkal szerelt harckocsikat sokkal gyorsabban le tudja gyártani, mint egy hibrid hajtású változatot. 

A Rheinmetall vezérigazgatója szerint az új Panther valódi csúcsragadozó a harckocsik között is, amelyre szükség is lesz most, hogy Európában újra nehézfegyverek csatája zajlik. Armin Papperger szerint a Pantherek jól működhetnek a szintén a Rheinmetall által fejlesztett és rövidesen Magyarországon is gyártott Lynxek mellett. A német cég vezére arra számít, hogy cégéhez hamarosan özönlenek majd a megrendelések.

Az új Pantherek teljesen automata töltésű, 130 milliméteres átmérőjű ágyúkkal vannak szerelve (ez nagyobb, mint a Leopardok 120 milliméteres ágyúja). A  Rheinmetall által fejlesztett ágyú kinetikus és programozható lövegeket is ki tud lőni, a töltőberendezése egyszerre 20 löveget fogad. Az alapfelszerelés része egy 12,7 mm-es géppuska is, de a harckocsiba többféle távirányított fegyverrendszer (RCWS-k) is beépíthető. A Párizsban bemutatott jármű a Rheinmetall saját fejlesztésű RCWS-ével, a NATTER 7.62-essel volt szerelve.

A Panhter KF51-eseket háromfős legénység (parancsnok, tüzér és vezető) irányítja, de a harckocsiba négyen férnek el. Az „anyósülést” egy drónpilótának tartják fenn.

A Rheinmetall állítása szerint a harckocsi aktív, reaktív és passzív védelmi rendszerrel, valamint a levegőből érkező támadások elleni védelmi rendszerrel is fel van szerelve, így a legénység számára nagyobb biztonságot nyújt a Leopard 2-eseknél. Bár a tűzereje vetekszik a nehéz harckocsikéval, a Pantherek valójában közepes tankok, nemcsak a súlyuk, de a méretük alapján is, így könnyebben szállíthatók (felpakolhatók egy vasúti szerelvényre, és szétszerelés nélkül beférnek a vasúti alagutakba is, ami például sem a Leopardokról, sem az amerikaiak M1 Abrams tankjairól nem mondható el).

A Rheinmetall új tankja a szakértők szerint arra is alkalmas lehet, hogy kiváltsa a németek mellett 14 másik ország által is használt Leopard 2-eseket, valamint a franciák által fejlesztett Leclerc tankokat. Németország és Franciaország 2012-ben állapodott meg abban, hogy fő szárazföldi harcrendszereiket összehangolják, és lecserélik a nyolcvanas, illetve kilencvenes években fejlesztett és azóta is használt alapharckocsijaikat. Párizs és Berlin a projektre mintegy 1,6 milliárd eurót áldozna, de a korábbi elképzelések szerint a most használt tankok gyártóit, a franciaországi Nextert és a németországi Krauss-Maffei Wegmannt (KMW) bízná meg a feladattal. 

A Rajna kincse is eltörpül a Rheinmetall bevételei mellett

A cég a német és európai újrafelfegyverkezés egyik egyértelmű nyertese lehet.

A Rheinmetall joggal remélheti, hogy a Panther bemutatása után nagyobb szerepet kaphat a németországi harckocsifejlesztésben. Ha a Bundeswehr végül úgy döntene, hogy a Leopard 2-eseket az új Pantherekre cseréli le, az a közös európai haderőfejlesztési tervek teljes újragondolását is szükségessé tenné, hiszen ez a csaknem egy évtizede húzódó, de jelentős haladást felmutatni nem képes francia–német együttműködést is feleslegessé tenné.

Norvégia visszaküldi a franciáktól rendelt harci helikoptereket

Az oslói védelmi minisztérium a gépek árát is visszaköveteli.

 

rheinmetall-defence.com Rheinmetall Panther KF51 tank leghalálosabb
Legkevesebb egy közép-európai ország már jelezte is: szívesen vásárolna a Rheinmetall által hétfőn bemutatott harckocsiból 
Fotó: rheinmetall-defence.com

 

Közép-Európában élénk figyelem övezi a Rheinmetall munkásságát. A német cég a magyar állammal közös beruházással Zalaegerszegen épít harcijármű-üzemet, ahol várhatóan a Lynx páncélozott gyalogsági járműveket állít elő. A pozsonyi kormány pedig az fontolgatja, hogy Szepsibe telepít egy a zalaegerszegihez hasonló üzemet. A Handelsblatt értesülése szerint legalább egy közép-európai ország fontolgatja azt, hogy a most bemutatott Pantherből is bevásárol. Magyarország és Szlovákia mellett Csehországnak is fejlesztenie kell a haderejét, ha teljesíteni akarja a NATO-tagországokkal szemben támasztott elvárásokat. 

Magyarországot választhatja a NATO

Már a jövő év elején megkezdődik a Lynx harcjárművek gyártása a zalaegerszegi gyárban – mondta az innovációs és technológiai miniszter a VG-nek. Palkovics László arról is beszélt, jó esély van arra, hogy a NATO Magyarországra telepítse DIANA védelmi innovációs programjának több elemét.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.