Donald Trump amerikai elnök csütörtökön élesen bírálta az Apple döntését, miszerint a cég egyre nagyobb részben Indiában kívánja gyártani termékeit. Trump elmondása szerint közölte az Apple vezérigazgatójával, Tim Cookkal: nem örül annak, hogy az amerikai technológiai óriásvállalat külföldre, főként Indiába viszi a gyártását – írta a CNBC.
„Tegnap volt egy kis problémám Tim Cookkal” – mondta Trump.
Azt mondtam neki: Barátom, nagyon jól bántunk veled. Jössz ide 500 milliárd dollárral, erre meg hallom, hogy Indiában mindenhol építkeztek. Nem akarom, hogy Indiában gyártsatok
– magyarázta az amerikai elnök.
A hivatkozott 500 milliárd dolláros beruházási ígéretet az Apple februárban jelentette be, mint egy hosszú távú amerikai gazdaságélénkítő vállalást. Ennek ellenére a vállalat az utóbbi időben jelentősen növelte termelését Indiában: céljuk, hogy néhány éven belül az iPhone-ok negyedét ott állítsák elő.
Trump szerint az Egyesült Államok éveken át tűrte, hogy az Apple gyárai Kínában működnek, de most már itt az ideje, hogy a gyártás hazaköltözzön. „India elboldogul magában is. Nekünk itt kell építkezned” – idézte fel Trump a Cookkal folytatott beszélgetését.
Az elnök szerint az Apple egyébként emelni fogja az amerikai gyártási kapacitásait, de konkrétumokat nem osztott meg.
Trump mondatai egy India és az Egyesült Államok közötti szélesebb kereskedelmi vita részeként hangzottak el. Az elnök kijelentette, hogy India a világ egyik legmagasabb vámokat alkalmazó országa, noha – állítása szerint – nemrég olyan egyezményt ajánlottak Amerikának, amely teljes vámmentességet adna bizonyos termékekre.
A Trump-kormány áprilisban hozott kereskedelmi intézkedései értelmében 26 százalékos úgynevezett viszonossági vámot vetettek ki az indiai árukra, amelyet ideiglenesen júliusig csökkentettek.
Mindeközben az Apple fő szerelőszerző partnere, a Foxconn hétfőn kapott engedélyt az indiai kormánytól arra, hogy félvezetőgyárat létesítsen az országban a HCL Grouppal közösen. Ez része annak a szélesebb törekvésnek, hogy az Apple csökkentse a Kínától való gyártási függőséget, és alternatívákat építsen ki Indiában és Vietnámban.
A szakértők ugyanakkor szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy az iPhone-gyártás ténylegesen visszatérhetne az Egyesült Államokba. Számításaik szerint ha az okostelefont teljes egészében Amerikában állítanák elő, az ára 1500 és 3500 dollár között mozogna – ez pedig jelentős visszalépést jelentene az Apple piaci versenyképessége szempontjából.
Jelenleg az Apple csupán néhány terméket gyárt az Egyesült Államokban, például a Mac Prót. Februárban ugyan bejelentettek egy új texasi üzemet, ahol az Apple Intelligence MI-rendszerhez szükséges szervereket fogják gyártani, de ez egyelőre messze van az iPhone-típusú tömegtermeléstől.
Trump elérte célját: a vártnál kevesebbet kell fizetnie az Apple-nek és a Metának
A társaságokat összesen 700 millió eurós (798 millió dolláros) uniós bírsággal sújtották a Big Tech szigorú új trösztellenes szabályainak megsértése miatt. Az amerikai elnök kemény megtorlást helyezett kilátásba, ha az uniós bíróság szigorúan jár el a társaságokkal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.