Nagy megrázkódtatás érte az American Airlinest, miután a társaság jelentősen visszavágta idei profitkilátásait: a mostani előrejelzés szerint az év egészére a részvényenkénti 20 centes veszteségtől 80 centes nyereségig terjedhet az eredmény, szemben az elemzői várakozások 72 centes nyereségi középértékével. A cég áprilisban bizonytalanságra hivatkozva visszavonta korábbi iránymutatását, most viszont a számok alapján egyértelművé vált: a harmadik negyedév különösen gyenge lehet.
A harmadik negyedév nehéz lesz, július pedig különösen gyenge hónapnak ígérkezik
– mondta Devon May pénzügyi igazgató a Bloombergnek. Ekkor a fogyasztói bizalom gyenge volt, és emiatt jelentős árengedményekre kényszerültek. Az American jegybevételeinek 65 százalékát már ezek az alacsony árú foglalások teszik ki a harmadik negyedévre, ami előre behatárolja a bevételi lehetőségeket még akkor is, ha az utazási kereslet időközben élénkül.
A légitársaság részvényei csütörtökön 11 százalékot estek, így az év eleje óta már 27 százalékos mínuszban vannak.
Miközben az American pesszimista kilátásokat közölt , a két legnagyobb rivális, a United Airlines és a Delta Air Lines a várakozásokkal ellentétben felfelé módosította előrejelzéseit. Mindkét társaság arról számolt be, hogy az üzleti és a szabadidős utazások is felfutóban vannak, és a fogyasztók nem hátrálnak meg Donald Trump elnök vámfenyegetései, az infláció vagy a repülőtéri fennakadások miatt.
Az American azonban továbbra is stagnáló üzleti utazási keresletről számolt be, szemben a versenytársakkal, amelyek szerint az üzleti forgalom már júliusban beindult, a szezonális felfutás előtt.
Az amerikai piacnak való kitettség különösen érzékenyen érinti a céget: az American több belföldi utast szállít, mint a United vagy a Delta, így jobban megsínyli a hazai kereslet hullámzását.
Ehhez jönnek a már megkötött új bérmegállapodások miatti magasabb működési költségek, amelyekkel a United például még nem szembesült.
A társaság a mostani, harmadik negyedévre részvényenként 10 és 60 cent közötti veszteséget valószínűsít – miközben az elemzők mindössze 1 centes mínuszt vártak. A második negyedév még jól sikerült: a 95 centes részvényenkénti nyereség meghaladta a várakozásokat, és a 14,4 milliárd dolláros árbevétel is felülteljesítette a Wall Street konszenzusát.
Rekordévet zárt az American Airlines, mégis zuhan az árfolyama
A legnagyobb amerikai légitársaság meglepte a befektetőket a szerény idei profitkilátásaival, a rekordév felett érzett öröm hamar ürömbe váltott. Az American Airlinest is keményen sújtják a fellegekben járó üzemanyagárak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.