BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szijjártó: Módosul a magyar-azeri-georgiai zöldenergia-megállapodás

Magyarország közelebb került az azeri és a georgiai zöldáram importjához – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A részt vevő országok villamosenergia-vállalatai már létrehoztak egy közös projektcéget, és rövidesen aláírják a zöldenergia-partnerségi megállapodás módosítását is, hogy az teljesen megfeleljen az európai előírásoknak.

Már közel van az a pont az azerbajdzsáni és georgiai zöld villamosenergia jövőbeli magyarországi és romániai importját lehetővé tévő projektben, ahonnan már nem lehet visszafordulni – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Bukarestben. A tárcavezető a magyar–azeri–georgiai–román zöldenergia-szállítási partnerségről szóló megbeszélésen először is arra figyelmeztetett, hogy az emberiség a veszélyek korában él, amikor is az energiabiztonság kritikus eleme a nemzetbiztonságnak.

zöldenergia
Szijjártó Péter a zöldenergia-folyosó formálódásáról beszélt/ Fotó: Szijjártó  Péter / Facebook

Közelebb a zöldenergia-folyosó létrehozásához

Tájékoztatása szerint az erre vonatkozó stratégia négy pilléren nyugszik.

  • Az első a nukleáris kapacitások bővítése a két új paksi reaktor építésével, aminek nyomán az atomerőmű teljesítménye a mostani 2000 megawattról 4400-ra fog nőni.
  • A második a napenergia-kapacitás fejlesztése, ami igen jól halad, miután az elmúlt öt évben a napelemek összteljesítménye mintegy nyolcszorosára nőtt, 6700 megawattra.
  • A harmadik pillérként az együttműködési lehetőségek keresését említette a megbízható ellátókkal.
  • A negyedik az új szállítási útvonalak bevonása.

Erre szerinte a legjobb példa éppen az úgynevezett Zöld Energiafolyosó lesz, amely Azerbajdzsából és Georgiából érkező árammal teheti fenntarthatóbbá a magyar áramfogyasztást. 

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az azeri szélenergiánál és a georgiai vízenergiánál semmi nem lehet zöldebb, 

ezért rendkívül jó lehetőség ezek importja Közép-Európába, így Magyarországra, Romániába és remélhetőleg Bulgáriába.

Már épül az importot lehetővé tévő infrastruktúra 

 Emlékeztetett, hogy Romániában új magasfeszültségű áramvezeték épül e célból, amely 2028–2029-re éri majd el a magyar határt, így lehetővé téve hazánk hozzáférését is az új forráshoz. Kiemelte, hogy Magyarország is dolgozik az ehhez szükséges infrastruktúra-fejlesztéseken. A részt vevő országok villamosenergia-vállalatai a projekthez létrehoztak egy közös társaságot, illetve rövidesen aláírják a zöldenergia-partnerségi megállapodás módosítását is annak érdekében, hogy az teljes mértékben megfeleljen az európai előírásoknak. „Ezzel nagy lépést teszünk mind a négyen (Bulgáriával együtt mind az öten) az energiaszuverenitás felé annak érdekében, hogy biztosítsuk országaink stabil, fenntartható és megfizethető energiaellátását” – jelentette ki. Közölte, hogy a tervek szerint a megvalósíthatósági tanulmány is elkészül 2025-re. 

Reméli, hogy az Európai Unió anyagilag is részt fog venni a projektben.

Mint fogalmazott: értjük a fantasztikusan szép szavakat a diverzifikációról, értjük az inspirációt, viszont ez nem ideológiai vagy politikai, hanem fizikai kérdés, amihez infrastruktúra-fejlesztésre van szükség, ez pedig igen ritkán valósul meg pénzügyi támogatás nélkül. Ezért a miniszter reméli, hogy az EU a maga részéről is komolyan elköteleződik a diverzifikáció mellett, és hozzájárul majd pénzügyileg is a projekthez. Ha elkészül, rekordhosszúságú lesz a projekt keretében megépítendő 1100 kilométeres tengeralatti vezeték.

A zöldáram behozatalának terét a miniszter először tavaly augusztusban jelentette be, erről a Világgazdaság is beszámolt. Decemberben azt jelezte, hogy a tervet az Európai Unió is támogatja.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.